Zrób te testy i poznaj siebie

Niektóre z nas będą miały większe predyspozycje do bycia przedsiębiorcą, a inne mniejsze. Niektóre będą marzyły o milionach, a inne o tym, by starczyło na podstawowe wydatki plus ewentualnie coś ekstra zostało. Niektóre będą chciałby podbijać biznesowy świat, a inne mieć malutki, rodzinny interes. Niektóre będą aspirowały do stanowiska w zarządzie korporacji, a inne będą wolały założyć fundację i podziałać charytatywnie. Co ma wpływ na ostateczny wybór? O tym przeczytasz w artykule.

Każda z nas jest inna. I dobrze. Jakże nudny byłby ten świat, gdybyśmy wszystkie były takie same!

Jak to jednak jest, że z jednymi, pomimo różnic zdań, dogadujemy się fenomenalnie, a z innymi, gdy tylko otworzą usta, to mamy ochotę wyjść z pokoju?

Jak to jest, że z pewną grupą ludzi nie potrzebujemy słów, by zrozumieć o co chodzi, a innym godzinami musimy tłumaczyć, co należy zrobić?

Jak to jest, że pewne rzeczy wchodzą nam gładko, a nad innymi ślęczymy dniami i nie jesteśmy w stanie pojąć jaki krok powinien być następny?

Osobowość

Nasza osobowość na to wpływa.

Istnieje wiele różnych teorii na temat osobowości, ponieważ jednak temat jest ważny i chcę go poruszyć, a nie jestem psychologiem (jeszcze), to na potrzeby tego artykułu przyjmijmy, że osobowość rozumiana jest jako „charakterystyczny, względnie stały sposób reagowania jednostki na środowisko społeczno — przyrodnicze, a także sposób wchodzenia z nim w interakcje” (źródło definicji: Instytut Psychologii Zdrowia Polskiego Towarzystwa Psychologicznego) oraz jako „całokształt cech psychicznych i fizycznych warunkujących zachowania, jakie posiada każdy człowiek” (Encyklopedia zarządzania).

Dziś piszę o osobowości, jednak tym artykułem chciałabym Cię zachęcić do czegoś więcej niż poznanie wyłącznie swojego typu.

Chciałabym namówić Cię do tego (o ile jeszcze nie jesteś przekonana), abyś poznała siebie bliżej, nie poprzestając wyłącznie na poznaniu swojego typu osobowości. Dlaczego? Ponieważ otwiera to oczy na to co dotychczas niejasne i niezrozumiałe, jak i daje nowe możliwości rozwoju siebie i swojego biznesu.

Typy temperamentów

Zacznijmy od Hipokratesa. Pewnie znasz tego gościa. Może nie osobiście, ale założę się, że obiło Ci się o uszy, że ktoś taki kiedyś dawno, dawno temu coś tam.

No właśnie. Kiedyś coś tam, to nic innego, jak wyróżnienie przez Hipokratesa czterech podstawowych typów temperamentów:

  • melancholik
  • choleryk 
  • sangwinik
  • flegmatyk

Pozwolę sobie na krótką charakterystykę.

Melancholik 

Melancholik cechuje się smutnym usposobieniem, dużą skłonnością do refleksji oraz brakiem wytrwałości w działaniu (i uczuciach). To osoba, która ma raczej negatywne nastawienie do przyszłości i zdecydowanie słabe chęci do działania.

Choleryk

Choleryk, to osoba wytrwała w działaniach (więc raczej stała w uczuciach). Nastawiona na kierowanie. Szybka. Charakteryzuje się wybuchowością, wręcz agresją. Bywa baaaardzo uparta.

Sangwinik 

Sangwinik jest osobą energiczną i trochę „rozchwianą”. Szybko się do czegoś zapala, jednak równie szybko może popaść w przygnębienie. Charakteryzuje go uczuciowość oraz wrażliwość (niekoniecznie okazuje to na zewnątrz, natomiast potwierdza to jego zachowanie).

Flegmatyk

Flegmatyk charakteryzuje się powolnymi reakcjami. Rzadko wpada w gniew czy w przygnębienie. Jest osobą bardzo wytrwałą, a przez to długo zachowuje urazy.

Czy któryś opis jest Ci szczególnie bliski? Tak? Brawo, zidentyfikowałaś swój typ temperamentu! Nie? Nie ma się co dziwić. Przedstawione opisy są dość ogólne, więc nie przywiązywałabym się do nich zbytnio. Nie ze wszystkim co przeczytamy musimy się przecież w 100% zgadzać. Poza tym, typ temperamentu, podobnie jak typ osobowości, jest tylko względnie stały i może się zmieniać wraz z wiekiem. Na jego obecny kształt wpływają bowiem nie tylko cechy wrodzone, ale też te nabyte (wychowanie, środowisko, doświadczenie, zdobyta wiedza).

Typy osobowości

Dlaczego na początku napisałam „zacznijmy od Hipokratesa”?

Otóż Hipokrates to niejedyny gość (choć podobno pierwszy, a przynajmniej takie słuchy na mieście chodzą), który zajmował się teorią osobowości. W dużym uproszczeniu, dalej temat mocno pociągnął Carl Gustav Jung i dziś typologie osobowości odwołujące się do jego teorii są narzędziem powszechnie stosowanym w praktyce.

Przykładem testu skonstruowanego w oparciu o odkrycia Junga (choć nie tylko, jak głosi informacja na stronie https://www.16personalities.com/articles/our-theory) jest darmowy test osobowości NERIS Type Explorer®. Zachęcam Cię do jego wykonania. Znajdziesz go tutaj: https://www.16personalities.com/pl/darmowy-test-osobowosci

Znam swój typ i co dalej?

„Po co mi ta wiedza?”, może zapytasz. Kochana! W dużym skrócie, po to, by żyło się prościej!

Jeśli wiesz jakim typem osobowości jesteś, jaki masz temperament, co stanowi o Twojej przewadze, a co wymaga poprawy, to:

  • jesteś w stanie lepiej się komunikować (tym bardziej, jeśli rozpoznajesz typ osobowości drugiej osoby),
  • zwiększa się Twoje zaufanie do siebie, co wpływa na Twoją pewność siebie (dzięki temu, że przewidujesz swoje reakcje),
  • masz świadomość swoich mocnych i słabych stron, co przekłada się na lepszą pracę i płacę.

Czy dalej muszę Cię przekonywać, że warto wiedzieć o sobie jak najwięcej? Wierzę, że nie.

Z mojego doświadczenia mogę Ci zdradzić, że odkrycie, jaką osobowością jestem ja i jaką osobowością jest mój mąż, znacznie ułatwiło nam życie!

Darmowe testy osobowości

Testy osobowości to oczywiście dopiero początek drogi do poznania siebie. Zdecydowanie jednak są podstawą podstaw do tego prostszego życia o którym pisałam wyżej. Dlatego, jeśli chcesz dowiedzieć się co nieco o sobie i sprawdzić, którym typem osobowości jesteś, to zapraszam do wykonania 3 bezpłatnych testów:

Do testów dołączona jest bardzo fajna, ciekawa i obszerna interpretacja.

Różne testy, podobne znaczenie

Robiąc różnego rodzaju testy osobowości i testy temperamentów możesz spotkać się z ogólnym lub szczegółowym nazewnictwem, a nawet kolorami przypisanymi do poszczególnych typów (np. ogólnie – choleryk, analityk; kolor – czerwony; szczegółowo – architekt, logik, dowódca, dyskutant).

Nie przywiązuj się jednak do nazw. Czytaj opisy, wyciągaj co z tego ważne i korzystaj ze zdobytej wiedzy w codziennym życiu. Gwarantuję, że przyniesie to niesamowite efekty.

Płatne testy

Na rynku dostępne są również płatne testy, dzięki którym możesz poznać siebie jeszcze lepiej, np. jaki jest Twój styl myślenia i działania (FRIS), jakie są Twoje talenty (Test Gallupa) oraz jak możesz dopasować sposób sprzedaży do profilu potencjalnego klienta (Maxi Disc). Jeśli jesteś zainteresowana tym jak taki test wygląda i jakie niesie ze sobą korzyści, to wypatruj naszych kolejnych wpisów blogowych. Będą to wywiady z ekspertkami w zakresie wspomnianych testów.

Znasz już swój typ osobowości? Koniecznie napisz w komentarzu czy zgadzasz się ze swoim wynikiem testu.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *