Test osobowości MaxieDISC – narzędzie aby poznać siebie i innych

Na rynku mamy kilka testów osobowości i każdy z nich dostarcza nam dawkę solidnej wiedzy o naszych mocnych stronach, naturalnych predyspozycjach, stylach zachowania i sposobach działania z trochę innej perspektywy. Test MaxieDISC jest jednym z mniej znanych narzędzi dostępnych na rynku komercyjnym. 

Ze strony internetowej MaxieDISC można wyczytać, że test używany jest nie tylko do określenia swoich własnych sposobów myślenia, ale również w sprzedaży – w stosunku do klientów. Dzięki wiedzy z zakresu DISC można dopasować sposób sprzedaży do profilu potencjalnego klienta, ciekawe? Poprosiliśmy naszego eksperta MaxieDISC Polę Sobczyk, która wykorzystuje wiedzę z zakresu DISC do budowania zespołu oraz rekrutacji o pomoc w zrozumieniu specyfiki tego niestandardowego testu osobowości.

Pola Sobczyk Specjalista sprzedaży i marketingu, od 2015 przedsiębiorca oraz prekursorka branży Wirtualnych Asystentek w Polsce. Szkoli zespoły oraz osoby indywidualne m.in. z zakresu komunikacji i budowy relacji w biznesie. Autorka ebooków oraz kursów online.

Polu, bardzo dziękuję, że zechciałaś z nami porozmawiać o teście osobowości MaxieDISC. Może zaczniemy od samego początku. Czy możesz nam pokrótce powiedzieć co to jest MaxieDISC i kiedy najlepiej wykonać test?

To test naszych zachowań, wartości i potrzeb w pracy oparty na modelu DISC. Model zakłada, że istnieją 4 główne style zachowań, które można zmierzyć i zbadać. A poznając własny i innych styl zachowań znacząco zwiększamy szansę przyjemnej i efektywnej pracy oraz współpracy w zasadzie z każdym człowiekiem. Można go wykonać w dowolnym momencie rozwoju zawodowego. Osobiście polecam najbardziej w momencie kiedy pracujemy już w jednym miejscu i nie bardzo wiemy co dalej, kiedy myślimy o zmianie pracy, jednak nie wiemy, czy to dobry pomysł i w którą stronę pójść, a także kiedy chcemy np. poprawić jakość komunikacji wewnętrznej w firmie czy z klientami. To ostatnie lubię najbardziej.

Czemu MaxieDISC jest wyjątkowy?

Bardzo cenię wszystkie testy psychologiczne, które mają na celu poprawę jakości życia. Zostałam ambasadorem MaxieDISC przede wszystkim dlatego, że zależy mi na wąskiej specjalizacji. Wyniki raportu tego testu odnoszą się TYLKO do kwestii pracy i rozwoju zawodowego respondenta. Dzięki temu skupiamy się na jednym obszarze życia. Większość podobnych testów omawia szeroko i ogólnie o tym, jaki jest i jak działa respondent. W przypadku MaxieDISC możemy liczyć na bardzo dokładne rozeznanie jednego obszaru życia. Jestem zwolenniczką małych kroków. Wierzę, że pracując w zgodzie ze sobą można przenosić góry również w innych sprawach codziennych i prywatnych.

 Czy do wykonania testu Maxie DISC należy się przygotować?

Jak do każdego testu tego typu, warto mieć chwilę dla siebie, aby móc wypełnić go bez pośpiechu. MaxieDISC jest bardzo czuły na zmęczenie oraz odpowiadanie „bez namysłu”. Warto podejść do tego testu na zasadzie szansy na swój rozwój, a nie – jako obowiązek. Jeżeli chodzi o wiarygodność. Test był przygotowywany przez twórców we współpracy z psychometrystą. Zatem wszystko jest pod kontrolą i na najwyższym poziomie.

Co powie nam wynik MaxieDISC?

Sam test wskazuje, jakie mamy zachowania w pracy. Dowiadujemy się, które są naszymi naturalnymi, a które usilnie adaptujemy do swojego środowiska pracy. Znajdziemy informacje na temat naszych talentów, mocnych stron, czynników motywacyjnych, a także na przykład o indywidualnych potencjalnych zagrożeniach dla naszych wartości oraz potrzeb. Kolejnym etapem jest sesja objaśniająca, dzięki której każda osoba może pogłębić wiedzę o sobie samych. Można to porównać do sesji coachingowej. Kiedy sami znajdujemy odpowiednie rozwiązania na swoje problemy, wyzwania i rozterki. To cudowne i uwalniające uczucie. Wiem, bo sama miała kiedyś taką rozmowę.

Czy MaxieDISC jest wykorzystywany przez rekruterów?

Dobre pytanie. Jeżeli sami mamy już zrobiony test i przeszliśmy sesję objaśniającą, bądź wiemy już o sobie wiele. Wtedy możemy na podstawie wyników wytypować szczegółowe potrzeby stylów zachowań do naszej firmy lub dla nas samych. Generalnie temat jest bardzo szeroki, ale są firmy, które dobierają pracowników TYLKO na podstawie testów osobowości i efekty są fenomenalne. Zgrany zespół, efektywne działania, rozwój firmy, lojalność. W takich organizacjach ludzie potrafią pracować wiele lat, ponieważ czują się nie tylko dobrze w takich miejscach, ale też mają możliwość nieustannego rozwoju siebie, ponieważ nie od dzisiaj wiadomo, że wpływamy na siebie wzajemnie. A zatem możemy rekrutować i wyselekcjonować pracowników, którzy będą odpowiednim elementem w naszej firmie i którzy będą na siebie pozytywnie wpływać. Dość brania kota w worku 😉 Warto świadomie budować oraz rozwijać zespół. Przy okazji zapraszam na szkolenie wspierające komunikację wewnętrzną oraz budowę zespołów: https://polasobczyk.pl/budowanie-zespolu/

Czy MaxieDISC powie nam coś o nas samych w życiu prywatnym?

Tak jak wspominałam. Test jest specjalistyczny, czyli odnosi się do naszych zachowań w pracy. Ale sama muszę przyznać, że czasami łapię się na tym, że dostosowuję swoją wiedzę do np. rozmowy z narzeczonym. 

W jaki sposób MaxieDISC pomaga budować zgrane zespoły?

Głównie przez to każdy poznaje siebie oraz innych. A ponadto zaczyna rozpoznawać potrzeby i intencje, które stoją za zachowaniami naszymi oraz kolegów i koleżanek z pracy. Po szkoleniach z MaxieDISC ludzie zaczynają widzieć swoje błędy i rozumieć, dlaczego też popełniają inni. Nic tak nie łączy jak świadomość, że każdy chce tego samego, a wystarczą malutkie zmiany, aby zw zespole zaczynał się ład, porządek, spokój i innowacje. 

Czy w idealnym zespole muszą znaleźć się wszystkie typy osobowości MaxieDISC?

Niekoniecznie, choć ze z mojej perspektywy firmy z którymi prowadziłam szkolenia, a które mają różnorodność osobowości są bardzo twórcze i efektywne. Autorzy MaxieDISC wskazują na zagrożenia, ale i też zalety jedno stylowych firm. Najważniejsza jednak jest świadomość managerów i pracowników tego, jaki tworzy się zespół, z jakimi potrzebami, z jakimi możliwościami, z jakimi słabymi i mocnymi stronami, a następnie szukanie rozwiązań bazujących na talentach grupy i pojedynczych osób. Wtedy można zażegnać każdy konflikt, blokady i inne szumy komunikacyjne.

Czy MaxieDISC pomaga przewidzieć zachowania innych?

Zdecydowanie, a także zrozumieć je. Często w trakcie sesji objaśniających albo podczas szkoleń następuje głośne: AHHHAAA to dlatego robisz tak i tak…!!! Wtedy następuje wymiana zdań i zamknięcie nawet wieloletnich uraz i konfliktów. To bardzo uzdrawiające. 

Jakie są inne zastosowania testu?

Poznając zachowania i potrzeby ludzi jesteśmy w stanie przewidzieć jak klient zareaguje na nasze propozycje. MaxieDISC daje wiedzę o tym jak pracować i działać, aby w zasadzie każdy Klient czuł się usatysfakcjonowany przed, w trakcie i po zakupach. Wiele osób nie ma świadomości swoich mocnych stron w sprzedaży, a każdy je ma, na swój indywidualny sposób. Autorzy MaxieDISC stworzyli nawet test, którego wyniki pokazują jakim typem handlowca jesteśmy oraz jak można to wykorzystać w pracy.

Dlaczego wybrałaś akurat to narzędzie?

Od kilku lat spotykam się z ogromną liczbą ludzi, prowadzę mentoringi i konsultacje biznesowe. Zaczęłam zauważać, że moja wiedza to za mało. Chciałam pomagać bardziej, ale tylko w kontekście pracy i rozwoju firm. Rozważałam kilka szkoleń, na różne testy. Na ten moment MaxieDISC jest dla mnie najodpowiedniejszy pod kątem klientów z którymi pracuję. Widzę efekty, zatem działam dalej.

Czy można samemu interpretować wyniki? Jak wygląda sesja objaśniająca?

Raport MaxieDISC jest tak skonstruowany, że można samodzielnie przeczytać opisy oraz wyciągnąć z niego wnioski dla siebie. Jednak część z wykresami zachowań naturalnych i adaptowanych często wymaga wsparcie, właśnie na sesji objaśniającej. Miałam dotychczas jednego Klienta, który przyznał, że kilka lat temu robił ten test i samodzielnie go zinterpretował na podstawie książek wspominających o metodzie DISC. Jednak dopiero po powtórzeniu testu oraz sesji objaśniającej  pogłębił tę wiedzę i wiedział co zrobić dalej.

Polu, bardzo dziękuję, że zechciałaś podzielić się z nami swoimi doświadczeniami i wiedzą z zakresu MaxieDISC. Mam nadzieję, że testy osobowości staną się dla przedsiębiorczych kobiet sposobem na określenie swoich zasobów i naturalnych talentów, z których nie zdają sobie sprawy. Każdą firmę należy zacząć budować od poczucia własnej wartości i wyjątkowości.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *