Rzucić etat czy nie rzucić? Oto jest pytanie.

Czujesz się wykorzystywana, masz wrażenie, że nie pracujesz po swojemu, mimo, że Twoje rozwiązania wydają się bardziej efektywne? Masz dość zasad wziętych niewiadomo skąd? Czujesz się obciążona, bo w firmie, w której pracujesz panuje zasada, że jeśli sobie dobrze radzisz to znaczy, że masz zbyt mało obowiązków? Masz poczucie, że Twoja wiedza i kompetencje są o wiele większe i że pracujesz na sukces swojego pracodawcy zamiast na swój? Czujesz, że się dusisz zamknięta niczym w ciasnej puszcze? Nie lubisz pracować pod czyjeś dyktando? Frustracja, złość? CZAS NA ZMIANY?

Doskonale znam to uczucie, a właściwie uczucia i emocje.

Pracując od ponad 20-lat na etacie doświadczyłam przeróżnych momentów. I mimo, że sytuacje w firmie nie są dramatyczne to jedno pewne: Co się poczuje to się nie od-poczuje (śmiech), co się zobaczy to się nie od-zobaczy!

To może własna działalność i bycie szefem dla siebie samej?

Podjęcie decyzji o rozpoczęciu pracy na własne konto należy do kategorii niekoniecznie prostych, bynajmniej w moim przypadku. Dylematów jest całe mnóstwo, ale i ekscytacja nowym równie silna. Porównałam jedno i drugie rozwiązanie. I własny biznes jak i praca na etacie ma swoje plusy i minusy.

Zatem co wybrać?

Decyzję zależy podjąć w oparciu o to, jakie każda z nas ma w życiu cele i priorytety, co dla nas jest tak naprawdę istotne, jakie wartości są ważne, w jakich warunkach żyjemy, na jakie wsparcie możemy liczyć, ile czasu chcemy poświęcić na pracę, jakie mamy oczekiwania, czym dysponujemy, jakie zasoby mamy już, a jakie są nam potrzebne.

Zanim podejmiemy dobrą dla nas decyzję zawodową, sprawdźmy jednak jakie korzyści, a jakie wady wynikają z przebywania w obu sytuacjach.

ETAT

Co dobrego?

Praca na etacie ma mnóstwo plusów!

Osiągasz stałe dochody, więc dokładnie wiesz, ile co miesiąc wpadnie do Twojego portfela. Łatwiej zaplanować wydatki te codzienne, jak i długoterminowe, a i stan oczekiwania na gratyfikację zmniejsza się do maksymalnie jednego miesiąca (o ile szef płaci w terminie).

Etat daje poczucie stabilizacji i jeśli cenisz sobie poczucie bezpieczeństwa, to zapewne możesz się czuć komfortowo. Co by się nie działo, to najczęściej miesięczne wynagrodzenie wpływa na konto.

Na etacie możesz korzystać z praw, które przysługują pracownikowi w związku z niezdolnością do pracy, a więc nagła choroba Twoja bądź dzieci. Etat oznacza więc zadbanie o siebie i o swoich bliskich bez wyrzutów sumienia i ze znaczną częścią wynagrodzenia.

Urlop też stanowi atut dla etatowców. Zamykasz drzwi za sobą i wypoczywasz!!! Z wolną głową!

Kolejny plus, to ustabilizowany czas pracy. Najczęściej tak bywa, że po skończonej pracy wiesz, że możesz korzystać z wolnego czasu, przeznaczając go na co tylko masz ochotę.

Duże firmy, najczęściej korporacje, wynagradzają pracowników dodatkowymi benefitami w postaci ubezpieczenia, bonów zakupowych, kart do siłowni. Miłe to i przydatne. Korzystanie z samochodów służbowych, telefonów czy komputerów, mocno dobrze wpływa na budżet zatrudnionego.

„Praca dla kogoś” to zdecydowanie mniejsza odpowiedzialność za firmę lub nawet jej całkowity brak (odpowiedzialności). To jak funkcjonuje przedsiębiorstwo leży na barkach przedsiębiorcy, zarządu czy kadry zarządzającej. Dla zwykłego zatrudnionego oznacza to spokojny sen!

Równocześnie istnieją minusy pracy na etacie!

Będąc pracownikiem zwykle zadania do zrealizowania są narzucone. Brak możliwości wykonania ich w sposób najdogodniejszy dla siebie może stanowić ogromne obciążenie, szczególnie dla osób ceniących sobie własne rozwiązania.

Pracujesz na sukcesy, i to nie tylko finansowe, firmy dla której sprzedajesz swój czas i kompetencje.

Znasz moment kiedy firma zdobyła nagrody, świetne zlecenia, zrobiła duże obroty, a szef z uśmiechem na twarzy przyjął oklaski?

Będąc pracownikiem masz ograniczoną ilość dni wolnych od pracy. Najczęściej jest ich 20 lub 26 i ani dnia więcej!

Często panuje zasada: Jak koń dobrze ciągnie to trzeba mu dołożyć! Pracownik efektywny i wydolny, rozwijający się oraz szybko wykonujący powierzone zadania to dobry materiał do tego, aby było jeszcze więcej wyników i mniej istotna tu jest cena jaką ten pracownik zapłaci za to działanie…

Zarobki na etacie najczęściej są mieszczące się w konkretnych ramach. Nawet premie nie odbiegają zbytnio od tych znanych na rynku. Zatem cokolwiek zrobisz, mocno dużo nie zarobisz!

Praca na etacie, mimo, że bezpieczniejsza się wydaje, to jednak częściej rozczarowuje i frustruje!

Etatowo to często rygorystyczne zasady, praca ponad normę, targety szalone, wyniki prawie że nieosiągalne i nacisk, nacisk… i presja czasu!

Pracując na czyjeś sukcesy, w kontekście dążenia do własnych celów zawodowych, biznesowych to strata czasu. A ten, który minął przecież już nie wróci…

No czyli własny biznes?

I tu można zobaczyć plusy!

Własna działalność to przede wszystkim niezależność! Jak cudownie poczuć, że Twoje skrzydła są Twoje!

Pracując na własne konto, robisz to, co lubisz i jeśli rynek tego potrzebuje, to oznacza to Twój sukces!!!

Wolne dni planujesz kiedy chcesz, nie będąc zależna od faktu, czy innym to pasuje!

Będąc samozatrudnioną osobą masz możliwość elastycznego czasu pracy i świetnie można to połączyć z życiem prywatnym.

Sama sobie szefem – brzmi fantastycznie!

Odpowiedzialność przedsiębiorcy to coś co zachęca, szczególnie osoby, które lubią brać odpowiedzialność za siebie.

Własny biznes to praca wykonana po swojemu, zaprzyjaźnionymi metodami i stylem pracy.

Kreatywność to coś, co możesz wykorzystać z inną determinacją będąc przedsiębiorcą.

Zarobki? No i tu masz morze możliwości. Wszystko zależy od Ciebie!

Posiadanie własnego biznesu to również posiadanie decyzyjności.

I minusy!

Zarabiając na własne konto, należy się liczyć z tym, że będzie trzeba zainwestować pieniądze zanim zaczniesz korzystać!

Czas pracy często przewyższa liczbę godzin na etacie. Niejednokrotnie w nieludzkich godzinach!

Będąc przedsiębiorcą jesteś odpowiedzialna za wszystko od początku do końca. Często należy zdobywać nowe umiejętności, aby móc podejmować trafne decyzje.

Ryzyko! Zawsze istnieje szansa, że będą niepowodzenia!

Niepewne pieniądze i zarobki to jeden z kluczowych minusów własnego biznesu.

Bycie samemu sobie szefem, to często wchodzenie w role człowieka orkiestry… marketing, sprzedaż, rekrutacja, księgowość, transport, negocjacje, ubezpieczenia, miliony decyzji codziennie….

Stres i napięcie towarzyszące każdego dnia, bo przecież odpowiedzialność jest po stronie właściciela.

Trudności z pracownikami to też częste zjawisko, szczególnie w czasie kiedy występuje rynek pracownika.

No to własny biznes czy praca na etacie? 

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, bo każda jest odpowiednia.

Jeśli choć raz poczułaś, że chcesz zostawić etat na rzecz własnego biznesu, masz pomysł, zasoby, potencjał ku temu i odwagę do działania oraz wiarę w siebie, to nie zastanawiaj się, tylko rób biznes!

Zawsze możesz wrócić na etat z walizką doświadczeń. Będziesz pewna, że to nie dla Ciebie lub świadoma tego, jakie błędy popełniłaś.

Wolisz jednak etat? Hmm…

Trudne decyzja, owszem. Zgadzam się z tym stwierdzeniem.  

Dlatego jeśli czujesz, że potrzebujesz wsparcia w jej podjęciu (lub jakiejkolwiek innej decyzji), mogę pomóc Ci ułatwić ten wybór.

Możesz skorzystać z bezpłatnej konsultacji ze mną, a następnym krokiem może stać się podróż, w której bohaterem będziesz TY. To będzie Twoja droga, dzięki której poszerzysz świadomość, spojrzysz na swoje cele z nowej perspektywy, odnajdziesz swoje zasoby i sojuszników.

A ja Ci potowarzyszę – pobędę z Tobą w trakcie tej fascynującej podróży zwanej ”Podróży bohatera”.  Zapraszam.

Joanna Walkowiak – certyfikowana trenerka gry coachingowej „Podróż Bohatera®”. Manager, pasjonatka rozwoju osobistego, życia i morsowania. Wspieram kobiety w realizacji wyznaczonych celów oraz inspiruję do działań poprawiających jakość ich życia.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *