Jednoosobowa Działalność Gospodarcza: jedno konto czy dwa?

A więc stało się! Podjęłaś decyzję o założeniu działalności gospodarczej! Gratuluję!

Jednak w tak zwanym „międzyczasie” wiele razy słyszałaś pytania typu „a gdzie otworzysz konto firmowe?” lub porady „tylko nie otwieraj kolejnego konta, szkoda pieniędzy”.

To jak to właściwie jest z tymi kontem firmowym? Musi być czy wystarczy prywatne? A może w ogóle nie musisz mieć konta do rozliczeń z kontrahentami?

Konto firmowe, a konto prywatne w działalności gospodarczej

Konto bankowe/konto prywatne

Generalnie przepisy prawa nie nakazują posiadania rachunku bankowego.

Ustawa Prawo przedsiębiorców w art.19 określa jednak, że transakcje powinne być wykonywane za pomocą przelewów bankowych w dwóch sytuacjach, gdy:

  • drugą stroną transakcji jest inny przedsiębiorca,
  • jednorazowa kwota transakcji przekracza 15 000 zł.

Ustawa nie określa jednak z jakiego rodzaju rachunku bankowego płatności mają być dokonywane, dlatego przyjmuje się, że również może to być rachunek osobisty.

Kolejna sytuacja, kiedy wymagany jest rachunek bankowy to rozliczenie z urzędem skarbowym.

Ordynacja podatkowa wprost zobowiązuje przedsiębiorców, którzy prowadzą księgi rachunkowe do zapłaty podatków w formie polecenia przelewu (nie określając z jakiego rodzaju konta te przelewy mają być wykonywane). Jednocześnie ustawodawca zwalnia z takiego obowiązku mikroprzedsiebiorców, czyli przedsiębiorców, którzy w jednym z dwóch ostatnich lat obrotowych zatrudniali średnio rocznie 10 pracowników oraz osiągnęli roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług nie przekraczający równowartości w złotych 2 milionów euro (haha, jasne).

A rozliczenia z ZUS?

Podobnie. Mikroprzedsiebiorcy mogą opłaca składki na ubezpieczenia przekazem pocztowym (już widzę wszystkich w kolejce na poczcie).

Czyli tak naprawdę konta bankowego wcale nie musisz mieć.

To tyle w teorii, a jak jest w życiu czyli w praktyce?

Konto firmowe

Wyobrażasz sobie funkcjonowanie w dzisiejszych czasach bez konta osobistego? Raczej nie.  A bez konta firmowego?

To może inaczej.

Jakie mogą być argumenty za posiadaniem konta firmowego?

Opłaty kosztem Opłaty za konto firmowe (jeżeli są) można w całości rozliczyć jako koszty firmy.

Dostępność produktów bankowych

Produkty bankowe oferowane firmom są dostępne tylko w przypadku konta firmowego (oczywiście możesz również starać się o finansowanie przy koncie osobistym, jednak będzie to zazwyczaj zwykły, droższy kredyt gotówkowy).

Prywatne wydatki naprawdę prywatne!

Jeżeli będziesz się starać, np. o firmowy kredyt obrotowy w banku innym niż Twój, to z pewnością zostaniesz poproszona o wyciągi z konta, np. za ostatnie 6 miesięcy. Chciałabyś, aby pracownik banku analizował wszystkie Twoje wydatki i wpływy na konto? No właśnie (śmiech).

Zresztą miałam kiedyś taki przypadek! Klient nie miał konta biznes. Za to konto prywatne miał wspólne, razem z partnerką. Pomagając mu uzyskać kredyt, dostałam od niego ponad 150 stron wyciągów do analizy (śmiech).

To samo tyczy się sytuacji, w której korzystasz z usług biura rachunkowego. Jeżeli księgowość Twojej firmy będzie prowadzona „na zewnątrz”, to będziesz wysyłać swojej księgowej co miesiąc/kwartał wyciągi z konta. I tu podobnie – księgową interesują wydatki i dochody firmy, a nie ile zapłaciłaś za torebkę (śmiech).

Kontrola z urzędu skarbowego

Oddzielenie transakcji prywatnych od firmowych jest także szczególnie ważne przy kontrolach urzędu skarbowego. Rachunek prywatny nie rozgranicza transakcji prywatnych od firmowych i będziesz musiała udowodnić, że dana sprzedaż jest właśnie prywatna, a nie firmowa.

Brak ograniczeń

Terminal płatniczy uzyskasz tylko do konta biznes. Tak samo mechanizm split payment jest dostępny tylko przy rachunkach firmowych.

Co zatem zalecam?

Oczywiście dwa konta: prywatne i firmowe. Również z uwagi na jasny podział, ile pieniędzy mogę faktycznie wydać, bo są moje, a których ruszać nie powinnam, chyba, że na utrzymanie i rozwój firmy.

A jakie jest Twoje zdanie na ten temat? Daj znać w komentarzu.

Agnieszka Leszczyńska Zawieja – przedsiębiorca. Od ponad 20 lat związana z finansami i bankowością, najpierw na etacie, a obecnie we własnej firmie. Prywatnie jest żoną, mamą dwójki chłopaków i labradorki Visy. Uwielbia spędzać wolny czas na campingach. Zwolenniczka idei work-life balance.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *