Jak nie splajtować, czyli 10 czynności, które każda z nas powinna obowiązkowo praktykować we własnym biznesie!

Nie znajdziesz w tym artykule niczego czego sama byś nie wiedziała.

Chociaż… czy, aby na pewno? W końcu gdyby to było takie proste, statystyki  dotyczące ilości zamykanych mikroprzedsiębiorstw w pierwszych trzech latach działalności były mniej miażdżące.

A z drugiej strony, czy nie jest przypadkiem tak, że często same sobie utrudniamy życie podczas, gdy rozwiązania są tak blisko i są takie proste?

Sprawdźmy zatem 10 czynności, które każda z nas powinna obowiązkowo praktykować we własnym biznesie, aby NIE SPLAJTOWAĆ! Zapraszam do artykułu.

Myśl!

Zaśmiałaś się z tego punktu? Nie ma z czego niestety.

Zbyt często można obserwować w biznesie bezmyślną pogoń za trendami. Idziemy za modą zamiast modę tworzyć.

Nie popełniaj tego błędu, bo zawsze będziesz daleko za konkurencją. Skoro to ktoś inny coś wymyślił, a Ty skupiasz się wyłącznie na tym, aby „to coś” skopiować, to zabraknie Ci czasu na wymyślanie własnych trendów.

Czy tego właśnie chcesz? Być kopią?

Nie bój się krytyki.

Konstruktywnej krytyki oczywiście.

Osobiście uważam, że krytyka (konstruktywna) to błogosławieństwo naszych biznesów. 

Jeśli bowiem komuś zależy jedynie na tym, aby Ci dowalić, to daruj sobie takie znajomości. Jest różnica pomiędzy usłyszeniem opinii „jak mogłaś na coś tak durnego wpaść?”, a opinii „uważam, że to bezsensu, bo nie widzę wartości w tym produkcie”.

Pierwsza opinia ma na celu sprawienie Ci przykrości. Kto wie, może ta osoba podbudowuje się w ten sposób. Jeśli chcesz odnieść sukces, pozbądź się takich ludzi z Twojego otoczenia.

Natomiast druga opinia jest na miarę złota, choć wydawać by się mogło, że też Cię rani. Daje Ci bowiem informacje, że zbyt mało wybrzmiewa wartość w tym, co oferujesz, co jeszcze wcale nie oznacza, że produkt jest do bani. Popracuj nad wartością i znów poproś o opinię. Możesz również dopytać tę osobę, czego jej w Twoim produkcie (lub jego opisie) zabrakło? Przecież nie tworzysz dla siebie, prawda?

Planuj.

Tak, wiem, wiem. Planowanie zabija spontaniczność i ogranicza. Słyszałam milion już takich opinii i musze przyznać, że… chyba w życiu nie słyszałam nic głupszego.

Dlaczego w takim razie nie stwierdzisz „robię wesele, ale nie wiem kiedy, nie wiem gdzie, nie wiem, ile gości zaproszę, nie wiem, ile pieniędzy potrzebuję, ale niech się dzieje spontan! Będzie, co ma być.”

Planujesz. Każdego dnia planujesz. Tyle, że jak masz zaplanować biznes, to od razu włos Ci się jeży, a przecież planowanie własnego biznesu nie jest mniej ważne od planowania wesela, prawda?

No chyba, że uważasz inaczej. W takim razie, z takimi Twoimi priorytetami, na pewno się nie dogadamy. Cio!

Patrz na swój biznes z lotu ptaka.

Nie traktuj wszystkiego, co dzieje się w Twoim biznesie jako oddzielne byty.

Sprzedaż sobie, prowadzenie bloga sobie, media społecznościowe sobie. To wszystko tworzy całość i wpływa na to, jak potrzegają Cię Twoi obecni i przyszli klienci.

Bierz odpowiedzialność.

I za sukcesy i za porażki.

Jeśli wpadłaś na nowy pomysł i coś nie poszło tak jak planowałaś, to nie mów później, że ktoś Ci źle doradził, bo ostateczną decyzję podjęłaś przecież Ty.

Skoro się zdecydowałaś na takie działanie, to nie umywaj rąk od odpowiedzialności.

Gdy zatrudniasz ludzi, a oni nawalają, to nie mów, że to ich wina, tylko zapytaj siebie „co mogę zrobić następnym razem inaczej, aby uniknąć takiej sytuacji?”.

Jeśli trafiłaś na roszczeniowego klienta i nie potraficie dojść do porozumienia, ale cały czas dla niego pracujesz, to nie komentuj, że z nim jest coś nie tak, tylko zrezygnuj z tej współpracy skoro Ci nie służy.

Jeśli Twoje produkty się nie sprzedają, to nie mów, że to przez fejsbuka, który tnie zasięgi, tylko uruchamiaj dodatkowe kanały sprzedaży.

Bądź proaktywna.

Wiem, że nie każdy lubi słowo „proaktywność”, ale moje doświadczenia pokazują, że jest tak wyłącznie przez brak jego zrozumienia.

Jeśli myślisz o własnym biznesie lub już prowadzisz własny biznes, to radzę się z nim jednak zaprzyjaźnić.

Samo nic do Ciebie nie przyjdzie, samo się również nic nie zrobi. Musisz działać, bo widzisz… proaktywność nie oznacza bycie wiecznie na wysokich obrotach.

Proaktywność oznacza działanie. Po prostu.

Nie czekaj więc, aż będzie ci dane. Bierz.

Nie bądź uparta.

Czasem trzeba odpuścić. Nie idź na dno ze statkiem, który tonie, bo co Ci da, że również utoniesz? Wskakuj na szalupę ratunkową i uciekaj. Dzięki zdobytemu doświadczeniu, na następnym statku będziesz wiedziała jak kolejny raz nie popełnić tego samego błędu.

Pamiętaj, że nikomu nic nie musisz udowadniać, a biznes, poza satysfakcją, ma przynosić pieniądze. Taka jest jego rola. Jeśli jest inaczej, to nie jest biznesem, a hobby. Pewnie do tego kosztownym.

Proś o pomoc.

Nie, wcale nie musisz robić wszystkiego sama. I wcale nie musisz robić wszystkiego od podstaw.

Skorzystanie z usług doradcy biznesowego, dołączenie do grupy mastermind czy po prostu prośba o pomoc kogoś z rodziny lub znajomego, bo sama nie wyrabiasz, może Ci zaoszczędzić setki, a nawet tysiące złotych. Szkoda więc Twojego czasu, nerwów i pieniędzy na to, bo wszystko musisz zrobić Ty i tylko Ty. Zresztą, ile tracisz na takim podejściu da się naprawdę łatwo przeliczyć. Próbowałaś?

Testuj.

Twój produkt czy usługa nie muszą być idealne. Ba! One nigdy nie będą idealne. Znajdą się krytycy i zwolennicy. I wiesz co? To jest ok.

Jeśli się spodoba – zwolnisz czas na inne działania.

Jeśli z kolei spotka się z krytyką i skrytykuje go Twoja grupa docelowa, to również jest się z czego cieszyć, bo kolejna wersja produktu będzie bliższa temu nieosiągalnemu ideałowi do którego tak zawzięcie dążysz.

Trzymając swoje dzieło dla siebie jesteś egoistką nie szanującą swojego czasu. Bo zobacz: nie korzystasz z tego Ty i nie korzysta klient, a czas straciłaś… Szanuj więc siebie, swojego klienta i swój czas i… TESTUJ.

Bądź spójna.

Nie skacz z kwiatka na kwiatek. Bądź konsekwentna. Nie zakładaj co roku nowego biznesu, bo ludzie za Tobą nie nadążą.

Jeśli nie chcesz się ukierunkowywać na jeden rodzaj biznesu, to od razu zakomunikuj, że zajmujesz się aranżacją ogrodów i sprzedażą ubezpieczeń. Jeśli pokażesz klientom, jak łączysz te dwa światy, może to być dla nich ciekawa historia, a przecież nie od dziś wiadomo, że to historie sprzedają, a nie ludzie czy ich produkty.

To już wszystko na dzisiaj. Podobał się wpis? Masz swoje przemyślenia? Jeśli tak, to koniecznie podziel się tym ze mną w komentarzu.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *