Jak możesz zadbać zaplecze finansowe dla swojego biznesu?

Jakiś czas temu (już w okresie pandemii) trafił do mnie Klient, który „na wczoraj” potrzebował finansowania. Dużego, bo prawie 500 tys. zł. Okazało się, że Klient wygrał przetarg na wykończenie budynków, podpisał nawet umowę, a teraz musiał zamówić materiały i ruszyć z pracami, bo inaczej zaczęłyby się naliczać kary za niewykonanie określonych prac w terminie.

Wszystko ok, tylko dlaczego Klient nie pomyślał o tym wcześniej?

Dlaczego nie zapewnił środków na tę inwestycję już na etapie zgłaszania się do przetargu?

Wiecie jaką odpowiedź usłyszałam, jak zadałam te pytania Klientowi?

„Nie przypuszczałem, że wygram ten przetarg”, odpowiedział.

Każdy przedsiębiorca, niezależnie od tego jak długo prowadzi swój biznes, jaki jest rodzaj i wielkość tego biznesu, MUSI MIEĆ WIEDZĘ w jaki sposób zabezpieczyć siebie i firmę przed takimi sytuacjami. MUSI MIEĆ WIEDZĘ, gdzie i jakich rozwiązań szukać, aby okazje na pozyskanie nowych kontraktów/klientów nie przechodziły mu koło nosa. No chyba, że zamierza wszystko finansować z majątku prywatnego.

Dla tych z Was, którzy jednak nie chcą tego robić z własnych pieniędzy, przygotowane są różne propozycje finansowania biznesów.

Jakie to mogą być rozwiązania?

Najbardziej popularny to:

Limit kredytowy w koncie biznes

Taki limit to nic innego jak limit odnawialny w koncie biznes, co oznacza, że:

  • każdy wpływ na konto powoduje zmniejszenie przyznanego limitu,
  • płacisz tylko za wykorzystaną część limitu oraz opłatę roczną która jest uzależniona od przyznanej kwoty limitu, a jego wysokość uzależniona jest zazwyczaj od dochodów (jest to określona przez bank krotność dochodu firmy),
  • limit jest przyznawany na rok z możliwością odnowienia na kolejny okres.

Co ten rodzaj kredytu daje Twojej firmie?

  • Przede wszystkim poprawia płynność finansową w firmie i daje stały dostęp do środków, przez co nie masz zatorów płatniczych w sytuacji kiedy twoi kontrahenci spóźniają się z płatnościami dla Ciebie.
  • Możesz przeznaczyć pieniądze na dowolny cel związany z Twoim biznesem, np. zakup materiałów.

Dwa kolejne rozwiązania to standardowe kredyty dla firm: kredyt obrotowy i kredyt inwestycyjny.

Kredyt obrotowy

Tym rodzajem kredytu także sfinansujesz bieżące potrzeby firmy. Możesz go przeznaczyć również na dowolny cel związany z prowadzoną działalnością, jak np. zobowiązania wobec dostawców, koszty administracyjne, zakup drobnego wyposażenia.

Jest kredytem krótkoterminowym (zazwyczaj przyznawany na 12- 24 miesiące). Jego procedura przyznawania jest zazwyczaj dłuższa niż w przypadku limitu w koncie biznes (z uwagi na wyższe kwoty kredytu). Musisz więc mieć to na uwadze, kiedy wiesz, że będziesz w niedługim czasie potrzebować dodatkowych środków dla firmy, a starasz się o taki kredyt.

Kredyt inwestycyjny

Przeznaczony jest na realizację długoterminowych inwestycji, które zapewnią firmie przewagę rynkową (w tym także modernizację firmy), np. zakup linii technologicznej, zakup nieruchomości pod siedzibę firmy, zakup floty samochodowej.

Jest kredytem długoterminowym (nawet do 15 lat) z wyższymi przyznawalnymi kwotami i bardziej skomplikowaną procedurą (m.in. należy przygotować biznesplan).

Jak widzicie jest naprawdę sporo możliwości (a nie wszystkie wam przedstawiłam), aby wspomóc biznes i zadbać o zaplecze finansowe.

A jak się skończyła historia z Klientem wspomnianym na początku? No cóż… do kwoty kredytu o który się starał musiał doliczyć pierwsze kary za niewywiązanie się z kontraktu w terminie.

Dlatego już dziś pomyślcie o zapewnieniu swoim firmom poduszki finansowej dostosowanej do potrzeb i możliwości finansowych waszych biznesów.

Chcesz poznać więcej szczegółów odnośnie możliwości finansowań dla firm – napisz do mnie, a chętnie odpowiem na wszystkie Twoje pytania.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *