Jak zadbać o swoje potrzeby?

Wiesz, że jesteś ważna?

Wiesz to??? Najważniejsza! Dajesz sobie prawo, by tak się czuć???

Kiedy ostatnio miałaś chwilę dla siebie? Kiedy pozwoliłaś sobie na wieczór piękności? Spektakl w teatrze? Spacer z wolną głową? Koncert? Pogaduchy z koleżanką? Weekend poza miastem, tak dla przyjemności? Relaks? A Twoja pasja? Rozwój? Cele? Marzenia?

Kiedy ostatnio pozwoliłaś sobie zapomnieć o całym świecie???

Czy znane jest Ci podejście, że najpierw wszystko i wszyscy, a potem JA?

Zaspakajanie potrzeb otoczenia, rodziny, bliskich, MY – Kobiety mamy nawykowe, bo… role społeczne, kultura, wyssane z mlekiem matki. Czyż nie? Znasz, prawda? Zadam więc pytanie: na którym miejscu jesteś Ty? Gdzie w codzienności jesteś Ty i Twoje potrzeby?

Nie wiesz? Poczułaś zażenowanie?

No to teraz czas na tłumaczenie: „przecież są dzieci”, „praca wymagająca”, „własny biznes – no jak nie dopilnować?”, „mąż sobie nie poradzi, a poza tym woli jak ja to zrobię”, „ trzeba ugotować, zadbać o zakupy”, „zająć się domem”, „zaplanować wszystko wokoło”, „praca po godzinach”, itd. Miliony wymówek, setki zadań, tysiące spraw!!!

Milczysz teraz? Wiesz, że to prawda?  

„Jesteś ważna. Musisz być ważna przede wszystkim dla samej siebie.”

B. Pawlikowska „W dżungli miłości”

Po pierwsze TY!

Uwierz mi, że jeśli uświadomisz sobie, że jesteś numerem 1 w układance zwanej ŻYCIE, to wygrasz SIEBIE!

Zniknie frustracja, poczucie niespełnienia i cały wachlarz emocji związanych z tym, że poświęcasz się dla innych, zapominając o własnych potrzebach. Zaczniesz żyć pełną piersią, odważnie i z dbałością o swoje potrzeby.

I nie namawiam Cię, abyś myślała tylko o sobie ze sporą dawką egoizmu lecz zachęcam, abyś po prostu zadbała o siebie i zaspakajała swoje potrzeby.

Ale jak to zrobić?

Z dnia na dzień dokonanie zmiany swojego zachowania jest bardzo trudne, natomiast metoda małych kroków sprawdzi się idealnie.

Od czego zatem zacząć?

Od rozmowy!!! Od rozmowy ze samą sobą!

  • Ustal ze sobą czego potrzebujesz dla samej siebie, o czym zawsze marzyłaś, kiedy jeszcze nie spełniałaś wszystkich ról, w których jesteś teraz, czego pragniesz, aby czuć, że to jest TO.
  • Daj sobie czas na dogłębną analizę własnych potrzeb – skorzystaj z pomocy eksperta, jeśli czujesz, że potrzebujesz.
  • Kiedy już masz to ustalone, pomyśl czym dysponujesz, co potrzebujesz zdobyć i kto może Ci w tym pomóc (czy to jest czas, pieniądze, wsparcie, ekspert, miejsce, itp.?).
  • Kolejnym krokiem powinna być rozmowa z Twoim otoczeniem, bliskimi, domownikami, współpracownikami. Szczerze powiedz w jaki sposób chcesz zadbać o siebie, czego będziesz od nich potrzebowała. Ustalcie nowe warunki po to, abyś Ty mogła zadbać o siebie.
  • Znajdź osoby, które będą Cię wspierały w realizacji tego planu.
  • Dbaj o motywację wewnętrzną. Pamiętaj, że to co zaniedbywałaś przez lata, stało się nawykiem, aby przestało nim być, będziesz musiała się postarać.
  • Bądź konsekwentna. Tylko Ty możesz tego dokonać.
  • Nie zniechęcaj się. Będą niespodzianki i być może opór otoczenia, bo przecież do tej pory wszystko działało idealnie – z Twoim udziałem, z pełnym zaangażowaniem i z rezygnacją z SIEBIE SAMEJ.
  • Weź odpowiedzialność za swoje potrzeby. Są tylko Twoje.

NIKT nie zadba lepiej o Ciebie niż Ty SAMA.

I zapewniam Cię, nie będzie lepszego momentu niż TEN. Nie zostawiaj siebie na KIEDYŚ!!! JESTEŚ najważniejsza!

Potrzebujesz wsparcia? Zapraszam Cię do bezpłatnej konsultacji, która wkrótce zobaczy światło dzienne, tu na www.przedsiebiorczoscjestkobieta.pl lub napisz do mnie – znajdziesz mnie na grupie Przedsiębiorcze_pl.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *