Jak legalnie korzystać z programu CANVA?

Canva staje się coraz popularniejsza. Nic dziwnego. Jest prosta w obsłudze, wygodna i – co najważniejsze – tania.

Większość funkcjonalności jest dostępna bez żadnych opłat i tak naprawdę z powodzeniem można prowadzić działalność, korzystając jedynie z darmowej wersji Canvy.

Wnosząc opłatę subskrypcyjną, dostajemy dostęp do większej ilości szablonów i fotografii, a także do kilku dodatkowych funkcji.

Jednak już darmowa wersja programu daje nam dostęp do całej masy zdjęć.

Na jakich zasadach możemy korzystać z darmowej wersji programu?

Licencja programu CANVA. Gdzie ją znaleźć?

Odnalezienie licencji, na której Canva udostępnia swoim użytkownikom darmowe zdjęcia, nie jest wcale proste.

W cenniku znajduje się jedynie informacja, że najprostsza wersja Canvy zawiera w sobie bezpłatne szablony, loga i grafiki.

Aby dowiedzieć się więcej, musimy kliknąć w przycisk„Warunki i zasady prywatności” na samym dole cennika.

Canva ma kilka rodzajów licencji.

Następnie klikamy więc „Free Images License Agreement” i tym sposobem docieramy do warunków licencji dla darmowych grafik. Są one dostępne jedynie w języku angielskim.

Warunki darmowej licencji

Canva zezwala na korzystanie z darmowych zdecj zarówno w celach komercyjnych, jak i niekomercyjnych.

Ale jest haczyk.

W warunkach licencji napisano, że użytkownicy mogą używać fotografii np. w celu reklamowania swojej firmy. Równocześnie jednak, Canva nie daje gwarancji, że wszystkie darmowe zdjęcia mogą być wykorzystane w celach komercyjnych.

Ha!

Banki zdjęć kontra Canva

Dlaczego taki zapis pojawił się w postanowieniach licencyjnych Canvy?

Canva czerpie swoje fotografie m.in. z Pixabay i Pexel. Banki zdjęć tego typu, udostępniają fotografie na licencji CC0, która m.in. umożliwia ludziom korzystanie z materiałów za darmo.

Problem w tym, że nikt nie weryfikuje, czy osoba, która wrzuca zdjęcia na Pexel czy Pixabay, ma do tego prawo.

W rezultacie mogą pojawić się sytuacje, w których fotografie znalazły się tam bezprawnie.

Ostatnio spora liczba polskich przedsiębiorców otrzymała pisma od pewnej niemieckiej kancelarii, która domaga się zapłaty sporej sumy pieniędzy za korzystanie zdjęć, które zostały błędnie oznaczone jako CC0.

Canva a loga, znaki towarowe i prawo do wizerunku

Ciekawy zapis dotyczy także korzystania fotografii, na których widnieją jacyś ludzie, budynki, loga, wzory przemysłowe lub jakieś nazwy.

Licencja Canvy mówi, że w niektórych wypadkach użycie takich zdjęć może nie być zgodne z prawem.

Każdy użytkownik powinien we własnym zakresie ocenić, na co w danej sytuacji pozwalają mu przepisy. W tym celu powinien odwołać się do ustawy i samodzielnie ocenić sytuację.

Jeśli zaś okaże się, że potrzebuje dodatkowych pozwoleń, musi uzyskać je we własnych zakresie.

Fotografie oznaczone jako „editorial use only”

Licencja Canvy stanowi także, że zdjęcia stockowe oznaczone jako „editional use only” nie mogą być wykorzystywane w celach komercyjnych, promocyjnych lub reklamowych.

Jest to ważna informacja dla wszystkich osób, które korzystają z Canvy w celu tworzenia materiałów marketingowych.

Zanim zdecydujecie się wykorzystać darmowe materiały z Canvy, upewnijcie się, że nie zostały one oznaczone jako „editiorial use only”.

Tworzenie logo na bazie darmowych materiałów z Canvy

Darmowe materiały nie mogą być także wykorzystane w celu tworzenia logo, nazwy firmy lub znaków towarowych.

To ostatnie postanowienie jest dość dziwaczne, ponieważ Canva reklamuje się jako produkt to kreowania identyfikacji wizualnej marki.

W darmowej wersji programu dostępne są szablony logo. Wydawać by się więc mogło, że tworzenie logo w Canvie jest dopuszczalne.

Nic bardziej mylnego. Spójrzcie:

Należy rozumiem to postanowienie w ten sposób, że do tworzenia logo wolno wykorzystywać w darmowej Canvie jedynie najprostsze kształty np. koły, kwadraty, trójkąty.

Chodzi tutaj więc o materiały, które nie są chronione prawami autorskimi.

Korzystanie z bardziej skomplikowanych grafik do tworzenia logo jest zabronione.

Canva a marketing papierosów i produktów farmaceutycznych

Canva nie zezwala także na wykorzystanie zdjęć w sposób, który mógłby być obraźliwy dla osób, które na nich widnieją. Tym samym zakazane jest wykorzystywanie fotografii z ludźmi w celu promowania klubów nocnych, serwisów randkowych i pornografii.

Równocześnie jednak nie wolno korzystać ze zdjęć, na których są ludzie, w celu reklamowania produktów tytoniowych, leczniczych i farmaceutycznych, w tym także suplementów odchudzających, leków ziołowych, antykoncepcji, podpasek etc.

Powyższy artykuł omawia tylko niektóre postanowienia licencyjne Canvy.

Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej na temat tego, w jaki sposób możecie korzystać z Canvy, zerknijcie tutaj: Canva – licencja dla darmowych materiałów.

Jeśli zaś chcielibyście, żebym omówiła dokładniej postanowienia licencji Canvy lub macie jakieś pytania, dajcie proszę znać w komentarzu.

26 thoughts on “Jak legalnie korzystać z programu CANVA?”

 1. Dzień dobry,

  w jaki sposób rozpoznać, że zdjęcia jest stockowe i oznaczone jako „editional use only” ?
  W którym miejscu można znaleźć tę informację?

 2. Cześć,
  czy instytucje kultury np. biblioteki, muzea mogą publikować materiały promocyjne tworzone w Canvie – wersja darmowa?. Chodzi konkretnie o plakaty.

 3. Hej, dzień dobry. Mam pytanko odnośnie produktów komercyjnych z użyciem Canvy np. tworzę grafikę białe tło, złota kreska, jakiś napis konkretną czcionką z canvy, listek z grafiki canvy jako symbol, umieszczam grafikę na kartach, które byłyby produktem do sprzedaży. Karty afirmacyjne, motywacyjne, nie związane z grą. Albo np kubek z grafiką pobraną z cancvy, symbol kobiety, kółko, strzałka.. 🙂 czy mogę takie elementy wykorzystać i nałożyć na produkt do sprzedaży 🙂

 4. Witam. Czy można korzystać z Canva pobierając na bloga grafikę utworzonego przeze mnie projektu z szablonu darmowego Canva , wcześniej wstawiając w niego zdjęcia swoje oraz te z Unsplash (darmowe)? Blog jest niezarobkowy i grafika nie jest wykorzystywana do biznesu, a jedynie do artykułu, jednak jest publiczna po opublikowaniu artykułu.

 5. Dzień dobry,
  Czy korzystanie z Canvy i zawartej tam bazy zdjęć do tworzenia grafik na Instagramie do tworzenia ala fiszek (grafika ze słówkiem w innym języku i polskie tłumaczenie) do nauki języków jest legalne? Profil w celu hobbystycznym, żadnego przychodu.

 6. Witam mam pytanie może i głupie ale czy w Canvie jeśli jest podany przykład loga i na nim jest animacja bardzo fajna i nie wiem czy mogę go używać jako moje i mam do niego pewne prawa i nic mi nie grozi jeśli będę się nim posługiwał.

 7. Dzień dobry,
  Czy mając kupioną wersję PRO, mogę korzystać z gotowych grafik i drukować te grafiki na koszulkach w celu sprzedaży?
  Nie chodzi mi o zdjęcia.

 8. Syn stworzył mi w Canvie okładkę EP-ki cyfrowej – 4 utworów, które zamierzam zamieścić na serwisach streamingowych i na You Tube (muzyczna działalność komercyjna, może wiązać się z zarabianie pieniędzy).
  Nie wykorzystał żadnych grafik, zdjęć; użył jedynie frontów z darmowej wersji programu i zrobił kilka linii składających się w prostokąt. Czy to dozwolone?

 9. Dzień dobry,
  chciałabym tworzyć prezentacje multimedialne w celach komercyjnych. Czy używanie w prezentacji elementów (obrazków) z Canva będzie legalne? Rozumiem, że wykorzystywanie zdjęć jest o wiele bardziej skomplikowane.
  Pozdrawiam serdecznie

 10. Dzień dobry!
  Czy jeśli skorzystam z zasobów Canvy (poza „editorial”) do stworzenia kart pracy, które będę później udostępniać płatnie (niektóre także bezpłatnie), to czy będzie to działanie zgodne z licencją? Na początek mam na myśli użytkowanie podstawowe Canvy.
  Dodatkowo: czy grafiki pobrane z Canvy mogę zastosować w pliku tworzonym w innym programie?
  Czy w projekcie powinnam w jakiś sposób oznaczyć ich pochodzenie?
  Bardzo dziękuję!
  Małgorzata

 11. Bardzo fajny i pomocny artykuł. Chciałbym jednak dopytać o dodatkową rzecz. Jak to jest z licencjami i wykorzystywaniem dostępnych w Canva filmów? Czy jest tak samo jak ze zdjęciami, czy zasady są odrębne?
  Pozdrawiam serdecznie.

 12. dzień dobry, czy na plakacie reklamującym warsztaty dla rodzin, mogę wykorzystać zdjecie rodziny znajdujące sie w programie? NIE jest ono oznaczone jako editorial use only. Pozdrawiam!

 13. dzień dobry, czy na plakacie reklamującym warsztaty dla rodzin, mogę wykorzystać zdjecie rodziny znajdujące sie w programie? NIE jest ono oznaczone jako „editorial use only”. Pozdrawiam!

 14. Cześć 🙂
  mam również kilka pytań o Canve i wykorzystanie stworzonego materiału w celach komercyjnych przy tworzeniu e-booka dla klienta:
  1. czy mogę użyć fontów (czcionek) pro (mam licencję PRO)?
  2. czy mogę używać gotowych grafik pro (np. plansza z serduszkami, domem, drzewem) z której wybieram tylko wycinek, np. same serca?

  Skomplikowane dość są te procedury ;/

  1. Justyna Kułak

   Hej,

   Co do zasady – tak i tak. Ale sprawdź proszę, czy nie używasz grafik z „editiorial use only”. No i w grę wchodzą jeszcze ograniczenia z zakresu tematyki ebooka np. problem mógłby się pojawić, gdyby ebook dotyczył np. produktów tytoniowych.

   No i pamiętaj, że jeśli używasz np. fotografii ze znakami towarowymi – przykładowo z logo znanych firm – to w niektórych wypadkach możesz potrzebować dodatkowej zgody.

 15. Hej, dzień dobry 🙂 tworząc jakąś grafikę z dostępnych elementów (nie, gotowych zdjęć typu pexels) czy jest możliwość wykorzystania tego projektu jako nadruk na odzieży w celach komercyjnych ?

  1. Justyna Kułak

   Hej, hej,

   Co masz na myśli, pisząc o „dostępnych elementach”? Mogłabyś proszę doprecyzować?

  1. Justyna Kułak

   Cześć,

   Tak, jeśli przestrzegasz pozostałych zasad wypisanych powyżej, to możesz wrzucać materiały na IG i FB.

  1. Cześć,

   Mówimy o wykorzystaniu samego programu czy o grafikach, które są w nim udostępnione? W samym programie z użyciem własnych grafik wolno Ci robić, co chcesz. Gdybyś jednak chciała korzystać z grafik/zdjęć Canvy pamiętaj, że wolno Ci ich używać tylko do stworzenia wizytówek. Ale logo już nie.

   Czyli innymi słowy – możesz robić i sprzedawać wizytówki tak długo, jak długo albo w tym celu:

   a) robisz logo w Canvie, ale bez korzystania z grafik, które są w niej udostępnione
   b) wklejasz na wizytówkę logo, które klient Ci podesłał
   c) wklejasz logo, które stworzyłaś sama w innym programie, ale bez wykorzystania grafik z Canvy

   1. A jak to się ma np. do tworzenia kolorowanek z istniejących tam elementów? Czy takowe możemy później sprzedawać. Mówię o elementach oznaczonych jako darmowe.

 16. Witaj,
  czy można, będąc na płatnej wersji Canva zakupić prawa do zdjęcia pro – które w tej wersji opisane jest jako do wykorzystania darmowo komercyjnie i niekomercyjnie – by móc wykorzystać je w swoim kolażu który idzie do sprzedaży? Czy ta licencja jest wystarczająca? Czy trzeba wykupić dodatkowe prawa, i czy można to zrobić?
  Będę zobowiazana za info

  1. Cześć,
   Co do zasady tak, ale mogą być wyjątki. Powiesz mi coś więcej? Do czego będą wykorzystywane to kolaże?

 17. Dzień dobry,

  – Jak rozpoznać że zdjęcie ma status „editorial in use only” ? Ja widzę status „darmowe” albo „pro”
  Mam subskrypcję Canva Pro.
  – Czy wszystkie zdjęcia z canvy za wyjątkiem „editorial in use only” mogą być wykorzystywane w celach komercyjnych?
  – czy jeśli zdjęcie „editorial in use only” zostanie poddane modyfikacjom to czy może zostać wykorzystane w celach komercyjnych?

  Z góry dziękuję za odpowiedź
  Ewa

  1. Jusytyna Kułak

   Cześć.

   Zdjęcia 'Editorial use only’ otrzymują takie oznaczenie w Canvie. Nie jest ich tam zbyt dużo, ale nie, nie mogą być one wykorzystywane w celach komercyjnych po przerobieniu.

   Co do zasady – tak, wszystkie grafiki i zdjęcia w Canvie mogą być wykorzystywane w celach komercyjnych. Al.e są wyjątki. Zdjęcia nie mogą być na przykład wykorzystywane do tworzenia logo czy znaków towarowych. Nie mogą być także używane w odniesieniu do określonych rodzajów produktów np. do reklamy tytoniu, produktów medycznych czy do kampanii politycznych.

   Ogólnie Canva ma cztery rodzaje licencji i warto się z nimi zapoznać, zanim zacznie się używać ich grafik. Licencje można znaleźć tutaj:

   https://about.canva.com/license-agreements/

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *