Gdzie szukać pomysłu na biznes? Obszary życia w których znajdziesz pomysł na biznes.

Dobry pomysł na biznes to podstawa. Pytanie, co oznacza „dobry pomysł”?  Czy taki, który przyniesie wielkie pieniądze? Czy może taki, który pozwoli nam na samorealizację? A może taki, który niesie za sobą innowację? Lub taki który da rozgłos i sławę?

Moim zdaniem, dobry pomysł na biznes to taki, który odpowiada na realne potrzeby rynku, jest wykonalny i opłacalny finansowo, a jednocześnie opiera się o to co dla nas naprawdę ważne.

I może brzmi to ckliwie i mało biznesowo, ale dziś, po prawie 7 latach we własnym biznesie, nie wyobrażam sobie poświęcać tak dużej części swojego życia jaką jest praca, na robienie czegoś co przychodzi mi z trudem, wzrasta w bólach i nie daje satysfakcji.

Minęły lata zanim to zrozumiałam i niestety nie obyło się bez kilku wypaleń zawodowych po drodze. Ale nie ma to już znaczenia. Ważne, że dziś buduję biznes oparty na tym co naprawdę dla mnie ważne, w czym jestem dobra i co daje mi siłę, by każdego dnia wstawać z łóżka i działać.

Ale… nie oszukujmy się. Nawet w biznesie z marzeń są dni, w które ma się ochotę walnąć wszystkim w cholerę. Różnica pomiędzy tym, że robisz coś co sprawia Ci satysfakcję, a tym, że na samą myśl o pracy zbiera Ci się na wymioty, jest jednak przeogromna! Masz poczucie sensu w życiu. Pieniądze są środkiem do celu, a nie celem samym w sobie. Cieszysz się życiem pozazawodowym. Dostrzegasz szanse wokół siebie. Otwierasz się na nowe możliwości. Szybciej wracasz do siebie po tych „gorszych dniach”.

Czy warto więc budować biznes w oparciu o to co dla nas ważne i sprawia nam przyjemność? Odpowiedź pozostawiam Tobie. 

Ale gdybyś zupełnym przypadkiem chciała odkryć czym TO COŚ na czym warto budować biznes jest, czyli gdzie szukać pomysłu na biznes, to przeczytaj ten artykuł do końca, bo właśnie dziś będzie o tym mowa.

Gdzie szukać pomysłu na biznes? W sobie, moja droga, w sobie!

Tak, w sobie. Znalezienie dobrego pomysłu na biznes wcale nie jest tak skomplikowane jak mogłoby się wydawać. Zaglądamy przez ramię firmom działającym na rynku, stawiamy na rozwiązania, które odniosły już sukces (chociaż nie mamy zielonego pojęcia, co ostatecznie spowodowało ten sukces), kopiujemy to co dostępne, a jak nie wychodzi, to uznajemy, że „nie nadajemy się do biznesu”, zamiast postawić po prostu na siebie.

Zbyt proste? Może tak, może nie. Na pewno jednak prawdziwe.

Gdzie szukać pomysłu na biznes? Zajrzyj do przeszłości – przeszłość to klucz do satysfakcjonującego biznesu.

Choć nie jestem zwolenniczką rozpamiętywania przeszłości, to uważam, że skoro już jest i nic nie może jej zmienić, to warto wykorzystać ją chociaż w jakichś dobrych celach – na przykład znalezienia pomysłu na satysfakcjonujący biznes.

Jak?

W szkole często słyszałaś, że masz talent do czegoś? Nie miałaś problemów z matmą choć nawet minuty nie poświęciłaś na jej naukę? W Twojej ostatniej pracy zachwycali się Twoimi domowymi wypiekami, które przynosiłaś co piątek? Na ostatnim stanowisku, które zajmowałaś wkurzało Cię, że Twój zakres obowiązków jest zbyt szeroki? Na studiach zrobiłaś dodatkowy kurs uprawniający do pracy w danym zawodzie? Rodzina i znajomi doceniają Twoją szczerość, nawet gdy przedkładasz ją ponad współczucie? Uwielbiasz planować i organizować rodzinne wycieczki? Jazda rowerem w terenie górskim to najlepszy urlop jaki możesz sobie wymarzyć?

Niewinne fakty, opinie, wyobrażenia o sobie – to właśnie obszary z przeszłości, w które koniecznie powinnaś się udać, by poszukać w nich pomysłu na satysfakcjonujący biznes.

No to gdzie szukać pomysłu na biznes i jak pracować z przeszłością?

Wszędzie! 

Zajrzyj do szkół, szkoleń i kursów, które ukończyłaś i zrób listę zdobytych dyplomów, zaświadczeń i certyfikatów, które zdobyłaś.

Przyjrzyj się zajmowanym stanowiskom i pełnionym funkcjom w pracy zawodowej oraz temu co sprawia Ci lekkość przy wykonywaniu czynności pozazawodowych. 

Skup się na swoich mocnych stronach, których rażenie możesz obserwować w zachowaniach i działaniach, które przychodzą Ci naturalnie (zarządzanie, organizowanie, planowanie, delegowanie, kreowanie itd.). Poproś przy tym najbliższych o pomoc (rodzina, przyjaciele, współpracownicy). Na pewno widzą coś czego Ty nie dostrzegasz.

Zastanów się, jak lubisz spędzać czas wolny, kiedy odpoczywasz, a jakie czynności czy wydarzenia sprawiają, że wprost nie możesz się ich doczekać.

Poznaj siebie wypełniając płatne i bezpłatne testy osobowości, by dowiedzieć się o sobie jeszcze więcej.

Przygotowałam dla Ciebie 5 kart pracy wraz z instrukcją ich wypełnienia, dzięki którym odpowiesz na szereg pytań w obszarach:

 • Wiedza i doświadczenie
 • Preferowany styl pracy
 • Mocne i słabe strony
 • Pasje, zdolności i umiejętności
 • Testy osobowości

Zapisz się na wyzwanie i znajdź pomysł na biznes! Wyzwanie kończy się webinnarem „Mam pomysł na biznes. Jak zacząć?”.

Do czego możesz wykorzystać wiedzę z wyzwania?

 • do znalezienia pomysłu na pierwszy biznes
 • do znalezienia pomysłu na kolejny biznes
 • do znalezienia pomysłu na nowe produkty lub usługi
 • do stworzenia opisu Twojej specjalizacji 
 • do stworzenia CV
 • do określenia Twojej specjalizacji
 • do zwiększenia pewności siebie

Moja przeszłość – jak wykorzystałam informacje z przeszłości do budowania własnego biznesu?

Ok. Masz to. Analiza przeszłości wykazała, że są czynności, które przychodzą Ci z lekkością, które interesują Cię bardziej niż inne, w które angażujesz się chętniej, które sprawiają Ci więcej satysfakcji i są dla Ciebie naprawdę ważne.

I to na tych czynnościach warto się skupić. 

Czy to jednak koniec? Oczywiście, że nie! 

Dobry pomysł na biznes to podstawa, ale to też zaledwie początek Twojej kariery rasowej przedsiębiorczyni.

Wiesz już, co chcesz robić w swoim biznesie, ale musisz też wiedzieć dla kogo będziesz to robić i czy w ogóle jest dla kogo to robić.

Przypomnij sobie więc teraz dla kogo wykonywałaś, kto Ci towarzyszył, kto doceniał lub kto był zainteresowany wykonywaniem przez Ciebie tych właśnie czynności, które to przychodziły Ci z lekkością, interesowały bardziej, w które angażowałaś się chętniej, które sprawiały Ci więcej satysfakcji i były dla Ciebie naprawdę ważne.

Wróć do analizy Twojej przeszłości i nakreśl na jej podstawie profil idealnego klienta. 

Na co dzień w swojej pracy doradczyni biznesowej jestem daleka, aby doradzać klientom budowanie profilu idealnego klienta o przeszłość, jednak w tym wypadku, skoro z przeszłości bierzemy tylko to co najlepsze i emocjonalnie pozytywne, oznacza to, że ludzie, którzy Cię wówczas otaczali są typem tych, których chcesz w swoim życiu więcej. 

Dlatego nie krępuj się – klient z przeszłości klientem przyszłości!

Nadal nie mam pomysłu na biznes. Co robić?

Nie masz pomysłu, jak poskładać wszystko czego się o sobie dowiedziałaś w całość, a przez to nadal nie masz pomysłu na biznes? 

Czas na magiczne pytanie (magiczne z uwagi na gadżet, który w nim występuje) i poradę przyjaciółki:

 • Gdybyś miała magiczną różdżkę, za machnięciem której mogłabyś dostawać w życiu pieniądze za robienie czegoś co przychodzi Ci z łatwością, to co by to było?
 • Gdybyś wiedziała o swojej przyjaciółce, która szuka pomysłu na biznes, to co wiesz o sobie dziś, to co byś jej poradziła? Jakiego rodzaju biznes powinna prowadzić?

Czasami taka zmiana perspektywy czyni cuda. Dlatego jeśli nie masz jeszcze pomysłu na biznes, to koniecznie odpowiedz na jedno z powyższych pytań.

Gdzie szukać pomysłu na biznes – kolejny ważny krok – uzupełniaj wiedzę i bądź uważna na to co sprawia Ci satysfakcję!

Jeśli nie znalazłaś w swojej przeszłości niczego, co byłoby podstawą do stworzenia biznesu zgodnego z Tobą i nie jesteś w stanie odpowiedzieć na magiczne pytanie i poradę przyjaciółki, to nie poddawaj się. Nawet jeśli nie masz jeszcze finalnego pomysłu na biznes, to wiesz już o sobie naprawdę dużo – wiesz, co sprawia Ci przyjemność, co Cię cieszy, co lubisz robić. I choć nie jesteś jeszcze u celu, to chociaż wiesz, w którym kierunku iść. Podążaj nim nadal. Pogłębiaj wiedzę z zakresu, który Cię interesuje i rób więcej rzeczy, które sprawiają ci przyjemność. Sprawdzaj, testuj, doświadczaj i szukaj dalej.

Nie spiesz się. W końcu przyjdzie do Ciebie ten moment, gdy poczujesz, że to właśnie jest TO co chcesz robić w życiu zawodowym. 

Zapisz się na bezpłatne mailowe wyzwanie „Gdzie szukać pomysłu na biznes”, które zakończy się webinarem „Mam pomysł na biznes. Jak zacząć?”.

Wyzwanie składa się z 5 kart pracy wraz z instrukcją ich wypełnienia dzięki którym odpowiesz na szereg pytań w obszarach:

 • wiedzy i doświadczenia,
 • preferowanego stylu pracy,
 • mocnych i słabych stron,
 • pasji, zdolności i umiejętności,
 • testów osobowości,

i znajdziesz swój pomysł na biznes!

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *