FRIS, czyli pasjonujący sposób na zrozumienie siebie i innych

Dlaczego dla wielu osób udział w badaniu FRIS jest kluczem do sukcesów w życiu zawodowym i osobistym?  Co sprawia, że bez tego narzędzia niejeden manager nie wyobraża sobie budowania skutecznego zespołu pracowników? Co takiego kryje w sobie FRIS, że nie może mu się oprzeć Karina Klar-Świderska – certyfikowana trenerka rozwoju osobistego, wieloletni praktyk, doświadczony szkoleniowiec? Zapraszamy na inspirujący wywiad Edyty  Rygielskiej ze specjalistką Kariną  Klar-Świderską. 

Karina Klar-Świderska absolwentka studiów trenerskich na kierunku: trener rozwoju osobistego i zawodowego oraz absolwentka studiów MBA; specjalistka zajmującą się edukacją dorosłych; doświadczony praktyk; trener w organizacji finansowej; prowadzi szkolenia z zakresu komunikacji, sprzedaży oraz szkolenia produktowe. Posiada wieloletnie doświadczenie trenerskie. 

Karino, bardzo się cieszę, że możemy porozmawiać. Jesteś trenerką rozwoju osobistego i zawodowego, praktykiem oraz specjalistką od narzędzia, które bardzo  przydaje się w określaniu własnej drogi zawodowej. Czym jest zatem FRIS, bo o nim mowa? 

Dziękuję za to przedstawienie. Rzeczywiście FRIS to doskonałe rozwiązanie, kiedy szukamy swojej drogi zawodowej lub rozważamy zmianę pracy albo po prostu, kiedy jesteśmy ciekawi, jakie moce w nas drzemią. Jest to kwestionariusz, który pozwala zdobyć trzy cenne informacje na swój temat: nasze preferencje poznawcze; sposób myślenia oraz sposób przyswajania informacji.

Co oznacza słowo FRIS?

Nazwa to akronim, a więc wyraz utworzony z pierwszych liter następujących słów:  F –  fakty, R – relacje, I – idee, S – struktury.  Wyrazy te oddają istotę narzędzia.

Kiedy można wykonać badanie?

Łatwiej byłoby powiedzieć, kiedy badania nie robimy. Na pewno nie przed 18 urodzinami i nie w sytuacji traumy. Poza tymi wyjątkami nie ma przeciwwskazań!

Co wyróżnia FRIS spośród innych testów osobowości?

To bardzo dobre pytanie. FRIS nie jest testem osobowości. Bada zupełnie inne obszary niż standardowo wykorzystywane kwestionariusze. Pozwala określić nasz styl myślenia i styl działania, czyli te najbardziej naturalne preferencje w zakresie uczenia się, pracy, organizacji czy komunikacji. Poznanie własnego stylu myślenia jest bardzo ważne, ponieważ stanowi on jeden z istotnych czynników, który bierze udział w kształtowaniu naszej osobowości. Co więcej, styl myślenia można zaliczyć do tzw. różnic indywidualnych, czyli obszarów funkcjonowania, które są wyróżniające dla danej osoby. 

Jak bardzo wiarygodny jest FRIS i czy można się do niego przygotować? 

Narzędzie FRIS zostało stworzone zgodnie z wiedzą i wymaganiami stawianymi tego typu narzędziom psychometrycznym. Jego trafność i rzetelność  zostały potwierdzone odpowiednimi analizami statystycznymi. Nie można się do niego przygotować i nawet nie powinno się tego robić, jeśli chcemy poznać prawdę na temat samych siebie.

No właśnie. FRIS służy przecież poznaniu samych siebie. Czego zatem możemy się o sobie dowiedzieć dzięki FRIS?

Możemy się dowiedzieć bardzo wiele! Zarówno o naszych zasobach, mocnych stronach, naturalnych preferencjach, które nam służą, jak również o tzw. drugiej stronie medalu. O tym, dlaczego niektóre zadania nie sprawiają nam przyjemności albo nie są dla nas atrakcyjne. I nigdy nie będą. W ten sposób możemy uniknąć nietrafionych wyborów czy niekorzystnych decyzji. Bo kiedy wiemy, co nam służy i co pomaga w rozwoju, łatwiej jest zarządzać swoją karierą, łatwiej wchodzić w relacje, łatwiej budować związki, a nawet łatwiej znaleźć partnerów w życiu zawodowym czy osobistym.

Jak można wykorzystać FRIS w procesie rekrutacji i selekcji pracownika? 

FRIS mówi o potencjałach, o możliwościach i o mocnych stronach każdego człowieka.  Najbardziej efektywne są zespoły różnorodne, takie w których spotykają się różne punkty widzenia i różne perspektywy. FRIS jest narzędziem, które daje pracodawcy możliwość stworzenia takiego właśnie zespołu.

W jaki sposób FRIS pomaga budować zgrane zespoły?

Kiedy pracodawca zdecyduje się na to, by wszystkie osoby w danym zespole wzięły udział w badaniu, może zamówić tzw. raport zespołowy, który pokazuje, jakie czynniki wpływają na efektywność i komunikację w zespole. Najczęściej raportowi towarzyszy warsztat, podczas którego uczestnicy poznają się nawzajem jeszcze lepiej. Mamy wyraźne sygnały, że po takich sesjach współpraca jest wyjątkowa, a zespół bardziej zgrany.

Czy w idealnym zespole muszą znaleźć się wszystkie typy osobowości FRIS? 

Niekoniecznie. To zależy od zadań i profilu zespołu. Bywa, że w zespole są potrzebne jakieś perspektywy ze względu na cele np. zespoły sprzedażowe. To czy zespół będzie “idealny”, każdorazowo wynika z indywidualnej diagnozy zespołu i jego potencjału. 

Czy FRIS pomaga unikać konfliktów?

Konflikty są naturalną częścią naszego życia i nie da się ich uniknąć. Natomiast warto znać źródło i przyczynę powstawania sporów. Tutaj FRIS może bardzo pomóc. Samoświadomość i uważność, która jest budowana podczas sesji z trenerem, pozwala przyjrzeć się wielu konfliktowym sytuacjom. Pozwala też zapobiegać im w przyszłości. Całkowicie konfliktów wyeliminować się nie da… 

Czy wiedzę zdobytą na podstawie kwestionariusza można wykorzystać również w życiu prywatnym? 

Oczywiście. Jak już wspomniałam, FRIS może być pomocny w znalezieniu swojej drugiej połówki. Ale nie tylko. Warto wiedzieć, że są specjalne szkolenia czy sesje jak np. FRIS dla par lub FRIS w życiu prywatnym. Nasz styl myślenia jest przecież niezmienny, niezależnie od tego, czy jesteśmy w domu, czy w pracy.

FRIS jest jednym z droższych narzędzi badawczych  na rynku. Z czego to wynika? 

Nie wiem, skąd taka opinia. Analizowaliśmy rynek pod tym kątem i zdecydowanie są droższe narzędzia. Warto dodać, że wykonanie badania FRIS to nie wszystko. Po wypełnieniu kwestionariusza zawsze odbywa się sesja, podczas której udzielamy dogłębnej  informacji zwrotnej. Spotkanie tego typu zawsze prowadzi certyfikowany trener(ka) FRIS. Zatem można się poczuć zaopiekowanym od początku aż do końca całego procesu. Do tego otrzymuje się usługę wysokiej jakości. 

Załóżmy, że ktoś wykonałby sobie test i chcąc zminimalizować koszty, nie skorzystałby z objaśnienia trenera. Czy mógłby sam poprawnie  zinterpretować wyniki? 

Konsultacja z trenerem jest standardem pracy z narzędziem FRIS. W trosce o komfort osoby badanej oraz zapewnienie jej kompletu informacji obecność trenera jest niezbędna i konieczna. Trenerzy posiadają wiedzę i umiejętności potrzebne w interpretacji wyników oraz są wyposażeni w dodatkowe, pomocne narzędzia, jak np. plansze czy karty, które obrazują styl myślenia i działania. Człowiek jest tak skomplikowaną a jednocześnie delikatną istotą, że uważność i przygotowanie trenera ma ogromne znaczenie. Podczas sesji klient często odkrywa nie tylko swoje mocne strony, ale również zyskuje wiedzę o innych stylach, które mu nie odpowiadają. Podczas spotkania z trenerem ma możliwość zadawać pytania, gdy czegoś nie rozumie. Otrzymuje też cenne wskazówki rozwojowe oraz rekomendacje. Stąd udział trenera w procesie oraz dzielenie się doświadczeniem jest bardzo ważne. I nie można z tego rezygnować.

Dlaczego zajmujesz się przeprowadzaniem testów osobowości? Jaka była Twoja droga? Co Cię zainspirowało, by stać się specjalistą od tego narzędzia?

Od zawsze fascynował mnie człowiek jako istota niepowtarzalna i wyjątkowa. Ciekawiło mnie to, w jaki sposób ludzie wzajemnie na siebie oddziaływują. Zastanawiałam się, co sprawia, że lepiej nam się pracuje z jedną osobą, a kogoś innego wolimy unikać? Pasjonowało mnie obserwowanie ludzi oraz ich zachowań. Szukałam odpowiedzi na nurtujące mnie pytania. I te poszukiwania doprowadziły mnie do zgłębiania różnych narzędzi, które miały mi pomóc znaleźć klucz do zagadki na temat człowieka i relacji, jakie buduje. Wtedy trafiłam na FRIS. To narzędzie mnie zafascynowało i nie przestaje fascynować po dziś dzień!

Karino, bardzo dziękuję za świetny wywiad!

Chcesz wykonać badanie, ale nie wiesz od czego zacząć? A może wykonałaś już test i potrzebujesz skonsultować swoje wyniki? Jeśli tak, to zachęcamy do kontaktu z Kariną. Adres: szkolenia.kks@gmail.com.

Autorka zdjęć: Agnieszka Ucińska

1 thought on “FRIS, czyli pasjonujący sposób na zrozumienie siebie i innych”

  1. Pingback: URL

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *