Empatia to Twój wróg!

Jak często pozwalasz innym na korzystanie z Twoich zasobów tylko dlatego, że je masz? Ile razy w ostatnim czasie dałaś się przekonać do zrobienia czegoś na rzecz innych, rezygnując z zaspokojenia własnych potrzeb?

Czy znasz wypowiadane przez siebie  „Dobrze, pomogę Tobie” choć wiesz, że dla Ciebie oznacza to rezygnację z własnych planów Zdarzało Ci się nie wycenić własnej pracy, poświęcając godziny i swoje kompetencje do tego, aby wesprzeć innych? A potem to poczucie niezadowolenia z siebie, że z powodu posiadania empatycznych odruchów po raz kolejny dałaś się wykorzystać!!!

Znasz zostawanie po godzinach w pracy bo inni mają dzieci, a robota sama się nie zrobi? Ta złość, gniew na samą siebie! Kojarzysz? Ile razy zdarzyło Ci się wyręczać innych tylko dlatego, że oni tacy nieporadni, poszkodowani? 

Gdyby tak pomyśleć, to zdarzyło Ci się mieć w swoim otoczeniu taką „ofiarę”, z wyuczoną bezradnością, „biedactwo”, które nie ma, nie umie, zbyt słabe, aby żyć? Pamiętasz jak reagowałaś??

Nie pamiętasz? To przypomnę!  

Twoje empatyczne podejście do ludzi zaowocowały altruistycznymi działaniami!!!! Pomogłaś bo jakże by inaczej! Wychowane i nauczone od dziecka w pomaganiu, trosce o drugiego człowieka, empatyczne i współodczuwające, chętnie angażujemy się w działania na rzecz innych. I nie ma w tym nic złego! Pod jednym najważniejszym warunkiem!

Zaczynaj od siebie! Dlaczego? Dla Siebie!!!

Empatia do samej siebie jest podstawą.

Jest oczywiście całe mnóstwo korzyści płynących z bycia empatycznym człowiekiem w stosunku do innych. Nie zaprzeczam. 

Warto jednak teraz zastanowić się i pochylić nad odpowiedziami na to:

  • Ile w Twojej empatii jest empatii do samej siebie?
  • Czy zauważasz siebie?
  • Czy dostrzegasz swoje potrzeby? Czy dajesz sobie prawo by je mieć? 
  • Na którym miejscu stawiasz siebie?
  • Czy jesteś czujna na swoje stany emocjonalne w pełnej akceptacji? 
  • Czy wyznaczasz granice? Czy potrafisz je egzekwować?
  • Jak często miewasz zgodę na ich naruszanie? 

STOP! Zatrzymaj się! 

Jeśli chcesz, aby satysfakcja z własnego życia była na dobrym dla Ciebie poziomie, jeśli nie chcesz odczuwać frustracji z powodu nadużyć w stosunku do siebie to JUŻ TERAZ zacznij być empatyczna wobec siebie. Koniecznie! To bardzo ważne!

Pytasz jak to zrobić? Zauważ siebie! 

Zacznij dbać o swoje potrzeby!

Bądź dla siebie ważna!

Bierz pod uwagę swoje uczucia! 

Dawaj sobie prawo do odmawiania!

Czuj swoje emocje i żyj w zgodzie z nimi!

Aby dawać z siebie, samemu trzeba mieć! 

Uchroń się przed niechcianymi konsekwencjami bycia bardziej empatyczną dla innych niż dla siebie. 

Niech empatia będzie Twoim wrogiem!!!! Nie każda, lecz ta skierowana przeciwko sobie…Ta dzięki której, współodczuwasz bardziej z innymi, niż ze samą sobą, ta, która niesie za sobą poczucie zaniedbywania siebie…

ZACZNIJ OD DZIŚ! DLA SIEBIE!

Jeśli zachęciłam Cię artykułem do zadbania o siebie i swoje potrzeby, zapraszam do kontaktu i do skorzystania z bezpłatnej konsultacji, która wkrótce oficjalnie ujrzy światło dzienne. 

Jestem na www.przedsiebiorczoscjestkobieta.pl oraz w grupie Przedsiębiorcze_pl gdzie wraz z innymi ambasadorkami, wspótworzę przestrzeń dla kobiet. 

Znajdziesz mnie również na Instagramie (kliknij tutaj).

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *