Czy wiesz, jaki jest twój wrodzony potencjał? Czyli korzyści ze znajomości talentów Gallupa.

Test osobowości Gallupa ma całą rzeszę fanów. Na mediach społecznościowych tworzą się grupy osób, które dzielą się swoimi wynikami i szukają podobnych sobie. Podobno osoby, które posiadają naturalne talenty, nie wiedzą, że to coś wyjątkowego. Wykonywanie pewnych czynności przychodzi im z taką łatwością, że nie widzą swojego potencjału. Na czym polega ten fenomen? Zapytałam Certyfikowaną Trenerkę Mocnych Stron Instytutu Gallupa – Natalię Kwiatkowską jak możemy wykorzystać test Gallupa w pracy i w życiu osobistym. 

Natalia Kwiatkowska – psycholożka, Certyfikowana Trenerka Mocnych Stron Instytutu Gallupa. Na codzień pomaga kobietom wykorzystywać ich talenty do budowania szczęśliwej codzienności, a firmom budować zespoły oparte na mocnych stronach pracowników. Jest autorką e-booka „Jestem Utalentowana”, prowadzi też kanał na YouTube, gdzie w serii TALENTLAND opowiada o talentach. www.nataliakwiatkowska.pl

Cześć Natalia, od dłuższego czasu obserwuję twoje działania. Czytam Twój newsletter i to właśnie ty przekonałaś mnie do wykonania testu Gallupa – za co bardzo dziękuję! Bardzo podoba mi się też Twoje intro na stronie internetowej (do posłuchania tutaj: https://www.nataliakwiatkowska.pl/) o mocnych stronach. Piszesz, że pomagasz rozwijać talenty. Czy możesz nam krótko powiedzieć co to jest test Gallupa? Co bada i czy jest wiarygodny?

Test Gallupa to potoczna nazwa badania CliftonStrengths stworzonego przez amerykański Instytut Gallupa. Bada on nasze talenty, czyli naturalnie powtarzające się wzorce myślenia, odczuwania i zachowania, które możemy produktywnie wykorzystać. Talenty to nasz potencjał, wskazują obszar, w którym możemy osiągać mistrzostwo i miewać przebłyski geniuszu. 

Podstawy koncepcji badania CliftonStrengths są osadzone w ponad 40-letnich badaniach sukcesu na przeróżnych polach (od biznesu po edukację) i w wielu – bo ponad 50 – kulturach. Cała teoria opiera się na założeniach psychologii pozytywnej, czyli dziedzinie psychologii zajmującej się dobrostanem i ludzkim szczęściem. Czy jest wiarygodny? Tak, ponieważ oparty jest na latach badań. Osoby zainteresowane zagłębieniem się w statystyki zachęcam do zapoznania się z THE CLIFTON STRENGTHSFINDER® 2.0 TECHNICAL REPORT, dostępnym na stronie Instytutu Gallupa. 

Czym ten test różni się od innych testów osobowości?

Każdy test osobowości jest oparty na konkretnej teorii osobowości. Do tych popularniejszych należą m.in. Inwentarz Osobowości NEO-FFI, Kwestionariusz Osobowości Eysencka EPQ-R, czy MBTI, który jest z kolei kwestionariuszem samoopisowym wskazujący na preferencje w sposobie postrzegania świata i podejmowanie decyzji. 

Jak wspomniałam wcześniej, narzędzie CliftonStrengths jest oparte na założeniach psychologii pozytywnej i osadzone w podejściu opartym na mocnych stronach. Oznacza to, że skupia się na naszym potencjale, szuka w nas tego, co już jest dobre, a może stać się bliskie perfekcji.

Kiedy warto wykonać sobie test Gallupa? Czy można się do niego przygotować?

Test Gallupa przeznaczony jest dla osób od 15 roku życia, górnej granicy wieku nie ma. W zasadzie na to pytanie mogłabym odpowiedzieć, że zawsze warto, bo to narzędzie, które służy do diagnozy talentów, żeby rozwijać je w mocne strony. A świadome korzystanie zw swoich mocnych stron niesie za sobą szereg korzyści, takich jak większa zaangażowanie w pracę, wyższą satysfakcję z życia czy mniejszy poziom odczuwania stresu.

Wyróżniłabym kilka momentów, kiedy ta wiedza o nas samych może być szczególnie przydatna, m.in.:

  • Gdy stoisz na rozdrożu zawodowym, poznanie talentów staje się wartościowym drogowskazem. Choć talenty nie mówią nam o tym, co możemy robić, tylko jak działamy, to właśnie ta wiedza pozwala nam lepiej dopasować swoje zadania do tego, do czego jesteśmy stworzeni;
  • Kiedy brak Ci pewności siebie, ponieważ odkrycie i zrozumienie swoich talentów wpływa bardzo pozytywnie na naszą samoocenę i pewność siebie;
  • Polecam też kobietom, które są na urlopie macierzyńskim i nie wiedzą, co dalej – z jednej strony często nie wyobrażają sobie powrotu do starej pracy, a czasem wręcz odwrotnie – dopiero urodziły, a już chcą działać – te różnice mogą wynikać właśnie z konfiguracji talentów;
  • To też wspaniałe narzędzie dla studentów, czy osób, które właśnie skończyły studia i nadal zastanawiają się, gdzie drzemie w nich ich największy potencjał – to badanie pozwoli im go odkryć.

Najlepszym przygotowaniem do badania, jest… Brak przygotowania. To znaczy im mniej wiemy o talentach, o tym jak się przejawiają i czym charakteryzują, tym nasz wynik będzie bardziej wiarygodny. Chodzi o to, żeby nie nastawiać się na to, co może wyjść. Bo tu nie chodzi o to, żeby spełnić nasze oczekiwania, ale żeby uzyskać jak najwłaściwszy rezultat. Należy sobie zarezerwować 45-60 minut w ciszy i spokoju, podejść do wypełniania ankiety wypoczętym i bez żadnej presji. Pamiętajmy też o zaspokojeniu naszych fizjologicznych potrzeb – szkoda by było, żeby burczenie w brzuchu dekoncentrowało nas w trakcie badania.

Na mojej stronie można pobrać darmowy poradnik „Zanim zrobisz test Gallupa”, w którym piszę po krótce o etapie przygotowania, ale też o tym, jaką wersję badania wybrać dla siebie.

Jak wygląda badanie testem Gallupa?

Po wykupieniu dostępu i założeniu konta (badanie wykonuje się online) przechodzimy do właściwej części, która składa się ze 177 pytań. Na każde z nich mamy 20 sekund i musimy zdecydować, do którego z dwóch podanych stwierdzeń jest nam bliżej. Ograniczenie czasowe ma nam pomóc wybrać pierwszą odpowiedź, która pojawia się w naszej głowie (i sercu).

Czy test można wykonać po polsku?

Tak, zaleca się, żeby podejść do badania w języku ojczystym i jest ich do wyboru kilkadziesiąt – w tym język polski

Co to jest talent? Czy jest on wrodzony? Czy talenty zmieniają się z wiekiem? Jeśli tak, od czego uzależnione są zmiany?

Zgodnie z definicją Instytutu Gallupa, „talent to naturalnie powtarzający się wzorzec myślenia, odczuwania, czy zachowania, który może być produktywnie wykorzystany.” Jeśli w talent zainwestujemy czas wiedzę i umiejętności, zaczniemy z niego świadomie korzystać, po pewnym czasie rozwinie się z niego mocna strona, którą definiujemy jako „zdolność do ciągłego działania bliska perfekcji w określonym obszarze.”

Talenty po części dziedziczymy, po części kształtują się mniej więcej do ok. 23 roku życia i pozostają niezmienne. Badania z 2019 wskazują jasno, że test Gallupa powinno się wykonać raz w życiu, ponieważ talenty są względnie stałe. Im starsi jesteśmy, gdy robimy badanie, tym mniejsza szansa na zmiany w kolejności naszych talentów. 

A jak już jesteśmy w temacie zmian, to chcę dodać, że mowa tu o zmianach (a raczej ich braku) z jednych talentów na inne. Natomiast pożądane wręcz jest, żeby te nasze talenty dominujące się zmieniały, tzn. rozwijały i dojrzewały. Ale to już wymaga od nas świadomej pracy i zaangażowania. Zawsze podkreślam, że samo odkrycie nie sprawi, że jak za machnięciem czarodziejskiej różdżki nasze życie stanie się wspaniałe i satysfakcjonujące. Ale już świadoma i poukładana praca nad tymi talentami może dać niesamowite efekty.

Jeśli wykonamy test i znamy już swoje talenty to, jaki jest następny krok, który powinniśmy podjąć?

Mamy wynik, czyli znamy nazwy swoich talentów, jednak niekoniecznie same talenty. Dlatego pierwszym krokiem powinno być dokładne zapoznanie się z treścią raportów i praca z raportem spersonalizowanym – właśnie po to, żeby nazwać swoje talenty i zrozumieć, jak one działają konkretnie u mnie. W internecie można znaleźć sporo bezpłatnych materiałów dotyczących talentów (do czego bardzo zachęcam!), jednak wiele osób czuje się w tym morzu treści zagubionych – zwyczajnie nie wiedzą, od czego zacząć. Właśnie w odpowiedzi na to zagubienie stworzyłam narzędzie, które pomaga samodzielnie zbudować fundamenty mocnych stron ze swoich talentów. To interaktywny e-book „Jestem Utalentowana. Indywidualny plan rozwoju Twoich talentów”, który prowadzi czytelnika przez cały proces poznania, zrozumienia i pokochania swoich talentów, bo bez tego nie da się z nich w pełni korzystać.

W jaki sposób można pracować nad talentami, aby stały się naszą mocną stroną?

Żeby talent rozwinąć w mocną stronę trzeba w niego zainwestować i świadomie zacząć z niego korzystać. A co inwestujemy? Czas, wiedzę i nasze umiejętności. Czyli najpierw nazywamy nasze talenty, sprawdzamy jak i kiedy działają, a także kiedy nie działają (lub przynoszą więcej szkody niż pożytku) i szukamy w nich naszej największej siły. A potem świadomie celujemy nimi w działania, żeby miały okazję rozkwitać w swojej najlepszej formie!

Czy są lepsze i gorsze talenty?

Absolutnie nie! Wszystkie talenty są tak samo dobre i wartościowe, a ich największą siłą jest ich wyjątkowa kombinacja, która Tworzy nasze talentowe DNA. Najważniejsze to odkryć w niej swoją moc. 

Talenty podzielone są na 4 domeny, co zrobić jeśli ma się talenty tylko w jednej z nich?

Zdać sobie sprawę, że ta domena to Twoja supermoc do kwadratu. Ale nie zdarza się to zbyt często – w całej swojej karierze pracy indywidualnej spotkałam się z takim przypadkiem 2 razy i co ciekawe, była to para – ona miała 5 talentów z domeny budowania relacji, on 5 z domeny strategicznego myślenia. Wspaniale się razem uzupełniali! Warto jednak pamiętać, że TOP5 odpowiada za 60% naszego potencjału i nawet, jeśli zdarzy się, że są tam talenty z jednej domeny, to w kolejnej piątce muszą znaleźć się też talenty z innej domeny. A TOP10 odzwierciedla 90% naszego potencjału. 

Dlaczego zajmujesz się przeprowadzaniem testów osobowości? Jaka była Twoja droga? Co Cię zainspirowało, by stać się specjalistą od tego narzędzia?

Bardzo długo szukałam swojego pola specjalizacji w obszarze psychologii. Kręciło mnie naprawdę sporo tematów, ale nie mogłam się zdecydować na jedną rzecz (teraz już wiem, że to zasługa moich talentów dominujących, które ciągle pchają mnie w kierunku poznawania i doświadczania nowych rzeczy!). W pewnym momencie swojej drogi zawodowej pracowałam w agencji edukacyjnej jako psycholog – doradca zawodowy i tam właśnie korzystaliśmy z tego narzędzia, którym sama zostałam przebadana. I to badanie okazało się tym, czego szukałam. Te kilka lat temu w Polsce mało kto słyszał jeszcze o talentach Gallupa, a ja po odkryciu swojego TOP5 i zmian, jakie zaszły w moim życiu dzięki tej świadomości zrozumiałam, że każda kobieta w Polsce powinna o tym narzędziu usłyszeć i mieć szansę poznać swoje talenty.

Dlatego właśnie po certyfikacji w Instytucie Gallupa postanowiłam rozpocząć prowadzenie kanału na Youtube, na którym jest już prawie 50 odcinków serii TALENTLAND, w której opowiadam w pigułce o podejściu opartym na mocnych stronach i poszczególnych talentach. Ważne było dla mnie, żeby stworzyć też narzędzie, które będzie dostępne dla wszystkich kobiet, a nie tylko tych, które stać na indywidualną pracę – dlatego jednym z moich pierwszych produktów był e-book „Jestem Utalentowana. Indywidualny plan rozwoju Twoich talentów” , który krok po kroku przeprowadza przez proces najpierw oswajania się, potem głębszego poznania, zrozumienia i rozwijania swoich talentów. W tej chwili pracuje z nim już kilkaset kobiet, które świadomie rozwijają swoje talenty w mocne strony.

Kiedy wykonałam test Gallupa pierwszym miejscem, w jaki zajrzałam był właśnie twój kanał na YouTube. Spora dawka wiedzy dla osób, które chcą zgłębić temat i przekształcić swoje talenty w mocne strony. Bardzo dziękuję za rozmowę!

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *