Black Friday i mega (prze)ceny?

Chociaż BLACK FRIDAY przypada dopiero na koniec listopada (a dokładniej 27.11.2020), to już od połowy października pojawiają się reklamy promujące to wydarzenie, a nawet już teraz namawiające Nas do zakupów z rzekomo mega rabatami. W USA, skąd pochodzi ten trend, faktycznie ostatni piątek listopada rozpoczyna czas przedświątecznych przecen, które potrafią być naprawdę spektakularne (sięgają czasami nawet 80%). A czy u nas jest tak samo?

Niestety, ani tak samo, ani nawet podobnie.

W grudniu 2018 roku firma Deloitte we współpracy z Dealavo przygotowała „świąteczny barometr cenowy”. Porównano oferty prawie 800 sklepów internetowych. Jak wynika z raportu, w większości sklepów różnica cen w porównaniu z tygodniem poprzedzającym Black Friday wyniosła od…. 0 do 2 proc.

I niewiele się od tego czasu zmieniło. W większości sklepów w Polsce Czarny Piątek to jedynie chwyt marketingowy, a finalnie za produkt płacimy tą samą a nawet wyższą kwotę niż przed obniżką.

Jak więc ustrzec się przed przepłacaniem podczas Czarnego Piątku?

Możesz skorzystać z dwóch narzędzi, dzięki którym będziesz mogła dokonywać przemyślanych zakupów.

Porównywarki cen

Zanim zdecydujesz się na zakup w konkretnym sklepie sprawdź czy tych samych produktów nie ma w innych sklepach. Może się bowiem okazać że są sklepy, które zdecydowały się na większe obniżki towaru niż sklep, w którym chciałaś zrobić zakupy.

Porównując jednak ceny tego samego produktu w różnych sklepach, nie będziesz mieć jeszcze pewności, że kupisz taniej, niż np. jeszcze kilka dni czy tygodni wcześniej. I tu może Ci pomóc drugie narzędzie.

Serwisy gromadzące aktualne ceny produktów

A dokładniej: serwisy, które gromadzą aktualne ceny produktów z różnych – zazwyczaj większych – sklepów internetowych np. Wayback Machine (https://archive.org/web).

Dzięki temu serwisowi możesz dowiedzieć się, jak kształtowały się ceny interesujących Cię produktów w poprzednich tygodniach a nawet miesiącach, np. że tydzień wcześniej przeceniony dziś produkt można było kupić w podobnej lub niższej cenie. Może więc warto będzie poczekać z zakupem do wyprzedaży zimowej, która powinna się zacząć na koniec grudnia.

Jak już jednak będziesz pewna, że produkty, który Cię interesują są naprawdę przecenione i ta cena Ci odpowiada, to jeszcze przygotuj się finansowo na ten dzień.

Jak przygotować się na szalone rabaty?

  1. Kupuj naprawdę rzeczy, które są Ci potrzebne, nie kupuj kompulsywnie. Najlepiej zrób listę rzeczy, które zamierzasz kupić i staraj się nie kupować nic spoza listy.
  2. Jeżeli planujesz zakup kilku rzeczy, to ustal limit wydatków i nie przekraczaj go (jeżeli będziesz płacić kartą kredytową/debetową to ustal sobie na ten dzień określony limit transakcji dziennych; jeżeli będziesz płacić gotówką w sklepie stacjonarnym, to weź ze sobą wyliczona kwotę i nie zabieraj ze sobą żadnych kart kredytowych/debetowych).

Teraz już wiesz co zrobić aby nie przepłacić, a przy okazji nie „zajechać” swoich oszczędności lub co gorsza – karty kredytowej.

Powodzenia!

Jeżeli chciałabyś się dowiedzieć w jaki inny sposób zaplanować swoje wydatki, to napisz do mnie – razem opracujemy plan działania.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *