Chociaż BLACK FRIDAY przypada dopiero na koniec listopada (a dokładniej 27.11.2020), to już od połowy października pojawiają się reklamy promujące to wydarzenie, a nawet już teraz namawiające Nas do zakupów z rzekomo mega rabatami. W USA, skąd pochodzi ten trend, faktycznie ostatni piątek listopada rozpoczyna czas przedświątecznych przecen, które potrafią być naprawdę spektakularne (sięgają czasami nawet 80%). A czy u nas jest tak samo?
Niestety, ani tak samo, ani nawet podobnie.
W grudniu 2018 roku firma Deloitte we współpracy z Dealavo przygotowała „świąteczny barometr cenowy”. Porównano oferty prawie 800 sklepów internetowych. Jak wynika z raportu, w większości sklepów różnica cen w porównaniu z tygodniem poprzedzającym Black Friday wyniosła od…. 0 do 2 proc.
I niewiele się od tego czasu zmieniło. W większości sklepów w Polsce Czarny Piątek to jedynie chwyt marketingowy, a finalnie za produkt płacimy tą samą a nawet wyższą kwotę niż przed obniżką.
Jak więc ustrzec się przed przepłacaniem podczas Czarnego Piątku?
Możesz skorzystać z dwóch narzędzi, dzięki którym będziesz mogła dokonywać przemyślanych zakupów.
Porównywarki cen
Zanim zdecydujesz się na zakup w konkretnym sklepie sprawdź czy tych samych produktów nie ma w innych sklepach. Może się bowiem okazać że są sklepy, które zdecydowały się na większe obniżki towaru niż sklep, w którym chciałaś zrobić zakupy.
Porównując jednak ceny tego samego produktu w różnych sklepach, nie będziesz mieć jeszcze pewności, że kupisz taniej, niż np. jeszcze kilka dni czy tygodni wcześniej. I tu może Ci pomóc drugie narzędzie.
Serwisy gromadzące aktualne ceny produktów
A dokładniej: serwisy, które gromadzą aktualne ceny produktów z różnych – zazwyczaj większych – sklepów internetowych np. Wayback Machine (https://archive.org/web).
Dzięki temu serwisowi możesz dowiedzieć się, jak kształtowały się ceny interesujących Cię produktów w poprzednich tygodniach a nawet miesiącach, np. że tydzień wcześniej przeceniony dziś produkt można było kupić w podobnej lub niższej cenie. Może więc warto będzie poczekać z zakupem do wyprzedaży zimowej, która powinna się zacząć na koniec grudnia.

Jak już jednak będziesz pewna, że produkty, który Cię interesują są naprawdę przecenione i ta cena Ci odpowiada, to jeszcze przygotuj się finansowo na ten dzień.
Jak przygotować się na szalone rabaty?
- Kupuj naprawdę rzeczy, które są Ci potrzebne, nie kupuj kompulsywnie. Najlepiej zrób listę rzeczy, które zamierzasz kupić i staraj się nie kupować nic spoza listy.
- Jeżeli planujesz zakup kilku rzeczy, to ustal limit wydatków i nie przekraczaj go (jeżeli będziesz płacić kartą kredytową/debetową to ustal sobie na ten dzień określony limit transakcji dziennych; jeżeli będziesz płacić gotówką w sklepie stacjonarnym, to weź ze sobą wyliczona kwotę i nie zabieraj ze sobą żadnych kart kredytowych/debetowych).
Teraz już wiesz co zrobić aby nie przepłacić, a przy okazji nie „zajechać” swoich oszczędności lub co gorsza – karty kredytowej.
Powodzenia!
Jeżeli chciałabyś się dowiedzieć w jaki inny sposób zaplanować swoje wydatki, to napisz do mnie – razem opracujemy plan działania.